Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 04.07.2020 10:21
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.07.2020 10:47
ABONE OL

4 Temmuz bugün var mı? Sokağa çıkma yasağı uygulanıyor mu?

Bugün var mı? 4 Temmuz sorusu gündeme oturdu. Kovid-19 salgını nedeniyle toplum sağlığının korunması adına hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Ancak normalleşmeyle birlikte yasaklar kaldırılmıştı. Peki, bugün ? İşte merak edilen sorunun yanıtı!

4 Temmuz bugün sokağa çıkma yasağı var mı? Sokağa çıkma yasağı uygulanıyor mu?

4 Temmuz bugün sokağa çıkma yasağı var mı? 4 Temmuz sokağa çıkma yasağı olup olmadığı merak edilen konulardan birisi oldu. Sosyal medyada ve arama motorlarında sokağa çıkma yasağı olup olmadığı merak ediliyor. Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle Kovid-19 salgınının yavaşlatılması amaçlanıyor. Salgının hızının yavaşlaması ve normalleşme döneminin başlamasıyla birlikte 4 Temmuz bugün sokağa çıkma yasağı var mı sorusuna yanıt aranıyor.

BUGÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

4-5 Temmuz hafta sonu tarihleri için herhangi bir sokağa çıkma yasağı kararı bulunmuyor.

BİLİM KURULU'NDAN YENİ UYARI

Prof. Dr. Hasan Tezer, 1 Haziran'da başlayan normalleşme sürecinde günlük vaka sayılarında kıpırdanma olmasını beklediklerini, ancak öngörülerin dışında bir artış yaşandığını söyledi. Prof. Dr. Tezer, "Burada topluma büyük işler düşüyor. Bizim çünkü öngörümüz yaptığımız projeksiyonlarda aslında maskeye, hijyen kurallarına, sosyal mesafeye dikkat edilseydi bugünlerde rakamların belki 100'lerde olması gerekiyordu. Ancak dünkü rakamlara baktığımız zaman 1100 küsürlerde seyrediyoruz. Bakın bu dönemler bizim için çok kıymetli, çok değerli kaybettiğimiz 3 hafta-1 ay gibi bir dönem oldu, ne kadar yavaş bir şekilde geriye doğru gidiyoruz ve kırılgan olduğunu söylüyorum, yani rakamlar artabilir. Bu yeni bir virüs olduğu için yazın nasıl hareket edeceğini, ne yapacağını bilmiyorduk, ancak yazın da çoğalacağını görmüş olduk" diye konuştu.

'TOPLAMDA HİÇ BULGUSU OLMADAN DOLAŞANLAR VAR'

Sağlık Bakanlığı'nın 81 ilde şu ana kadar 132 bin kişiye uyguladığı antikor testi çalışmalarının sonuçlarını da değerlendiren Prof. Dr. Tezer, mevcut verilerle taşıyıcılık oranının yüzde 0,24 olarak tespit edildiğine ve toplumda yaygın bağışıklığın olmadığının görüldüğüne dikkat çekti. Prof. Dr. Tezer, "Hiç bulgusu olmayan kişilerden örnekler alınıp bakılıyor ve bu örneklerde de yüzde 0,24 yani binde 2,4 oranı belirlendi. Yani 1000 kişiden 2,5 kişisinin asemptomatik (belirtisiz) hastalığı geçirdiği bu verilerden anlaşılıyor. Yani toplumda hiç bulgusu olmadan dolanan küçük bir kısım var. Tabii ki bunu 80 milyon çarptığınız zaman orantı olarak bu rakamın ne kadar olduğunu hesap edebilirsiniz" dedi.

Koronavirüs hastalığı geçirenlerde kalıcı bir bağışıklık oluşamadığının bilindiğini, hastalığı geçirenler dahil herkesin maske takması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Tezer, "Herkes kendini enfekte gibi kabul etmeli, illa ki sizde bulgu olmasına gerek yok, asemptomatik dediğimiz belirtisiz kişiler var, bunların etrafını enfekte etmemesi için önlemlerin alınması gerekiyor" uyarısında bulundu.

Günlük vaka sayılarının tekrar 3 basamaklı rakamlara ne zaman ineceğini bu şartlarda kestirmenin zor olduğunu vurgulayan Bilim Kurulu Üyesi Tezer, "Maskeyi taktığımız sürece, sosyal mesafeye dikkat ettiğimiz sürece, hijyene, kurallara uyduğumuz sürece Temmuz'un ortalarına doğru rakamlar ikili rakamlara inebilir demiştik.

Bu projeksiyonu Bakanlık yapmıştı, Bakanlığın elinde güzel bir projeksiyon vardı; ancak maalesef insanlarımızın bu konuda gevşediğini, kurallara uymadıklarını gördük. Şu aşamada bunu kestirmek çok zor, bu rakamlar oldukça kırılgan, yani insanlarımızın kurallara uyduğu sürece rakamlar aşağıya doğru inecektir, uymadıkları zaman da tekrar oturulup değerlendirmeler yapılacaktır" dedi.