Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 25.05.2020 10:52
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.05.2020 10:52
ABONE OL

ne zaman kalkacak? Özel arabayla bitti mi?

ne zaman kalkacak? Özel arabayla bitti mi sorularına vatandaşlar yanıt arıyor. Aylardır birçok il arasında şehirler arası ulaşım yasağı uygulanıyor. İlk olarak 31 il için uygulanan yasak kapsamında seyahat etmek izne bağlanmıştı. Ancak normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte seyahat yasakları kademeli olarak azaltılmaya başlandı. Son olarak 65 yaş üstüne de seyahat izni verildi. Peki, kalan illerde ? İşte yanıtı!

Şehirler arası yasak ne zaman kalkacak? Özel arabayla şehirler arası seyahat yasağı bitti mi?

Şehirler arası seyahat yasağı bitti mi? Şehirler arası yasak ne zaman kalkacak? Kovid-19 salgını nedeniyle özel arabayla ve toplu taşımayla şehirler arası seyahat yasakları getirilmişti. Salgının önlenmesi için konulan yasaklar normalleşmeyle birlikte hafifletilmeye başlandı. Son olarak 65 yaş üstüne seyahat müjdesi geldi. Peki, şehirler arası yasak ne zaman kalkacak? Şehirler arası seyahat yasağı bitti mi? İşte son durum!

ŞEHİRLER ARASI YASAK NE ZAMAN KALKACAK?

15 il için alınan karara göre, şehirler arası seyahat yasağı, 3 Haziran Çarşamba saat 24:00'e kadar sürecek.

Genelge ile büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak'a kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00'a kadar geçici süreyle durdurulacak.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede, tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran Koronavirüs (Covid-19) salgınını yönetebilmek için sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamanın hayati önem taşıdığı belirtildi. Bunun sağlanmadığı takdirde virüsün yayılımı hızlanacağı, buna bağlı olarak tedavi gereksinimi duyacak kişi sayısının artacağı, bu durumun da toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacağı belirtildi.

Gelinen noktada dün yapılan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak iline giriş/çıkış kısıtlamasına yönelik alınan/alınacak tedbirlerin değerlendirildiği kaydedildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda şehir giriş-çıkış kısıtlaması uygulanan 15 ilde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda uygulamanın devam edilmesi yönünde karar verildiği belirtildi.

Bu kapsamda, daha önceki genelgelerle çizilen çerçevede ilgili Valilerce, İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıdaki tedbir kararları belirtildi:

SEYAHAT KISITLAMASI OLAN İLLER!

Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 15 il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00'a kadar geçici olarak durdurulacak. Bu illerimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşların belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak. Şehir giriş-çıkış kısıtlamasına yönelik daha önceki genelgelerle belirlenen usul, esas ve istisnalar bu genelge ile getirilen kısıtlama dönemi için de geçerli olacak.

Söz konusu tedbirlere ilişkin valiler tarafından ilgili mevzuat uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195' inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.