Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 25.05.2020 12:05
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.05.2020 12:11
ABONE OL

! ?

ne zaman bitecek? Sorusunun yanıtı gündemde binlerce kişi tarafından çok fazla araştırılıyor. Ülkemizdeki koronavirüs vaka sayılarının azalmasıyla birlikte esneklik sunularak verildi. Bu izin sadece belli gün ve saatleri kapsıyor. Vatandaşlar bayram sonrasında yaşlılara nın tamamen bitmesini umut ediyor. ! ? Sorularının merak edilen yanıtını haberimizde bulabilirsiniz. Ayrıca memleketine gitmek isteyen yaşlı vatandaşların sıkça sorguladığı seyahat izin belgesinin nasıl alındığı bilgisini de derledik.

65 yaş üstü bugün saat kaçta çıkacak saatleri! 65 yaş üstü sokağa çıkma izni ne zaman bitecek?

Dünya gibi koronavirüs ile mücadele eden ülkemiz sokağa çıkma yasağı uygulaması ile vaka sayılarının azalmasını sağlıyor. 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ise sürekli halde, uzun zamandır devam ediyor. 11 Mayıs'ta normalleşme takviminin ilk aşaması devreye sokularak 65 yaş üstü sokağa çıkma izni belli saatler ve günler dahilinde verildi. Bayram sonrasında 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı tamamen kalkacak mı? Gündemde en çok araştırılan sorulardan biri olan sokağa çıkma cezası ne kadar? 65 yaş üstü seyahat izni nasıl alınır?

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA İZNİ NE ZAMAN?

65 yaş üstü yaşlı vatandaşlar da 24 Mayıs pazar günü saat 14.00 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkabildiler. Gençler ve çocuklarda olduğu gibi, yaşlı vatandaşlarımız için de yeni hafta sokağa çıkma izninin ne zaman olacağı henüz belli değil.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTİYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dijital kabineye sekizinci kez başkanlık etti. Kabinede ağırlıklı olarak koronavirüsle mücadele tedbirleri ve normalleşme takvimi ele alındı.
Toplantıda 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağının kaldırılması ile ilgili açıklama yapılmadı.
Konuya dair son dakika detayları olursa haberimizden bulabilirsiniz.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor
(Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi; Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, 250 Türk Lirasından 1000 Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.) maddesi de bulunuyor.

65 YAŞ ÜZERİ SEYAHAT İZNİ NASIL ALINACAK?

65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bugün yaptığı açıklama ile 65 yaş üzeri vatandaşların memleketlerine gitmesinin önü açıldı. 65 yaş üstü kişiler memleketlerine gitme noktasında sabit bir yere gittiğinden emin ise, sağlık durumları aile hekimleri açısından bir sorunları yoksa ilgili Kaymakamlıktan yanlarında zorunlu gerektiğinde bir veya iki kişi olmak suretiyle 1 aylık bir zaman zarfında dönmemek üzere bir izin alabilecek. İzinler Kaymakamlıklardan alınabilecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar; "Seyahat İzin Belgesi" taleplerini, 21 Mayıs Perşembe günü, saat 09.00'dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.