Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 26.02.2020 17:36
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.02.2020 17:43
ABONE OL

Son dakika: hakkında medyaya sızan rapor şoke etti! Yayılma hızı böyle devam ederse...

Son dakika haberleri... ’de ortaya çıkan her geçen gün yayılıyor. DSÖ uluslararası alarm verirken virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 3 bine dayandı. Dünyayı paniğe neden olan Koronavirüs hakkında şoke eden bir rapor ortaya çıktı. İngiliz medyasına sızan İngiliz hükümetine ait raporda salgın yalnızca Birleşik Krallık'ta yarım milyonu aşkın insanın ölümüne yol açabileceğine dair ifadeler yer aldı.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve her geçen gün yayılan yeni tip ölümcül Koronavirüs tüm sınırlarımızı sarmış durumda. İran'da görülen Koronavirüs ardından Irak ve son olarak da Yunanistan'da tespit edildi.

38 yaşındaki Yunanistan vatandaşı bir kadında görülen Koronavirüs hakkında açıklama yapan Yunanistan Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Başkanı Sotiris Skodras, dün akşamdan itibaren Selanik Hastanesi'nde karantina altına alınan kadında virüse rastlandığını söyledi.

Skodras, bir süre önce İtalya'yı ziyaret ettiği belirlenen kadınla temasta bulunan aile üyeleri ve yakınlarının da özel birimlerde karantinada tutulduğunu belirtti.

İngiliz medyası, bugüne kadar açıklanmış en korkutucu raporu dünya ile paylaştı. Hükümetin gizli raporuna göre, salgın yalnızca Birleşik Krallık'ta yarım milyonu aşkın insanın ölümüne yol açabilir.

En kötü senaryonun yer aldığı raporda, koronavirüs salgınının pandemiye dönüşmesi halinde İngiltere'de virüsün bulaşacağı insan sayısı 50 milyon olarak tahmin ediliyor.

Vakaların çığ gibi büyümesinin 500 binden fazla can alabileceğini belirten gizli raporun başlığı, 'Covid-19 En Kötü Makul Senaryo' başlığını taşıyor.

Çin ana karasında 78 bin 64, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde 85 ve Makau Özel İdari Bölgesi'nde 10 vakaya rastlandı. Tayvan'da da 31 kişide Kovid-19 tespit edildi.

Koronavirüs vakaları Çin'den sonra en fazla Güney Kore'de tespit edildi. İkinci sırada ise merketlerdeki rafların boş kaldığı İtalya yer alıyor. Yeni tip koronavirüs görüldüğü bildirilen ülkelerin yetkili sağlık kurumları ve yerel basınından derlenen verilere göre, vaka sayıları şu şekilde sıralanıyor:

Güney Kore 1146, Japonya 861, İtalya 323, İran 95, Singapur 91, ABD 57, Tayland 40, Avustralya 23, Bahreyn 23, Malezya 22, Almanya 17, Fransa 17, Vietnam 16 , İngiltere 13, Birleşik Arap Emirlikleri 13, Kanada 11, Kuveyt 9, İspanya 6, Irak 5, Hindistan 3, Filipinler 3, Rusya 2, İsrail 2, Umman 2, Avusturya 2, Hırvatistan 1, Cezayir 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Belçika 1, İsveç 1, İsviçre 1, Finlandiya 1, Mısır 1, Lübnan 1, Afganistan 1.

Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise, resmi açıklamalara göre 2 bin 765. Çin ana karasında 2 bin 715, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde 2, İran'da 15, Güney Kore'de 11, İtalya'da 12, Japonya'da 5, Tayvan, Filipinler ve Fransa'da da birer kişi yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Başkanı, Çin dışındaki vakalardaki ani artışın 'kaygı verici' olduğunu söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) henüz keşfedilmemiş ama varsayımsal bir tehdit olan 'Hastalık X' konusunda açıklama yaptığında tüm dünyaya korku salmıştı.

2018 yılında yapılan açıklamada, DSÖ gizemli 'Hastalık X'i gelecekte küresel bir salgın oluşturabilecek hastalık ve patojenler listesine eklediğini bildirmişti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.