Bugünkü
Takvim

: Başkan Erdoğan'dan Azerbaycan'da "Yukarı Karabağ" açıklaması

haberi... Başkan , Türkiye-Azerbaycan 8. Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geçtiğimiz yıl kardeşim Aliyev, "Yukarı Karabağ Azerbaycandır!" diyerek görüşünü açıkça ifade etmişti. Aynı hususun altına Türkiye olarak imzamızı attığımızı ifade etmek istiyorum." dedi.

  • Güncel
  • 25.02.2020 14:57
  •  - 
  • Son Güncelleme: 25.02.2020 16:12
ABONE OL
Başkan , çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Bakü'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile gerçekleştirdiği ikili görüşmenin ardından, Zagulba Sarayı'nda Türkiye-Azerbaycan 'nin 8. Toplantısı'na başkanlık etti.

Toplantıda konuşan Başkan Erdoğan, "Yaptığımız ikili görüşmede Türkiye- Azerbaycan ilişkilerini derin teferruatına varıncaya kadar değerlendirme fırsatını bulduk. Siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel bütün alanlarda neler yapabileceğimizi ve şu ana kadar neler yaptığımızı özellikle görüştük. Ve tabi böyle bir toplantıya 8. Konsey Toplantısına başkanlık etmekten duyduğumuz memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Dün şehit olan Azerbaycanlı İbrahim kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bundan kısa bir süre önce de bir kardeşimiz daha şehit edilmiş, ona da Allah'tan rahmet diliyorum. Tüm Azerbaycan halkına da şahsım, heyetim, tüm milletim adına da baş sağlığı dileklerimi de burada ifade etmek istiyorum. Bugün yapacağımız görüşmelerde zaten arkadaşlarımız karşılıklı olarak birbirleriyle gerekli görüşmeleri de yaptılar" dedi.YUKARI KARABAĞ MESAJI
Başkan Erdoğan Türkiye ve Azerbaycan arasındaki yakın işbirliklerine vurgu yaparak, "Geçtiğimiz yıl kardeşim Aliyev, 'Yukarı Karabağ Azerbaycan'dır!' diyerek görüşünü açıkça ifade etmişti. Aynı hususun altını Türkiye olarak, biz de imzamızı atarak burada ifade etmek istiyorum. 9 Şubat'ta düzenlenen Milli Meclis seçimlerinde aldığınız neticeyi de özellikle Azerbaycan'ımız için, özellikle hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum. Bu seçimlerin huzur ve sükunet içinde tamamlanmasından büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyduk. Ve kıymetli kardeşim Sayın Aliyev'in önderliğinde gerçekleştirilmekte olan Reform Sürecini'de taktirle izliyor ve takip ediyoruz. Reform sürecini desteklemek amacıyla da her alanda tecrübelerimizi sizlerle paylaşmakta hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Tabii özellikle Tiflis- Kars Demiryolu, TANAP- Star Rafinesi gibi devasa ortak projelere birlikte imza attık. Şimdi bütün hedef 2019'da yaklaşık 4 buçuk milyar dolar olan ticaret hacmimizi, daha önce belirlediğimiz gibi 15 milyar dolara çıkarmak, bu konuda da kardeşimle mutabık kaldık. Ve bunun için bütün bakan arkadaşlarımız ellerinden gelen gayreti ortaya koymalı " ifadelerini kullandı.Başkan Erdoğan, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki anlaşmaların imzalanması töreni ve ortak basın toplantısının düzenlenmesinin ardından Türkiye'ye dönecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.