Bugünkü
Takvim

yazarı 'tan dikkat çeken yazı: Pelikan gagalasın sizi!

yazarı , bugünkü köşe yazısında 'nın yeniden tutuklanmasıyla tekrar hararetlendirilmek istenen "Pelikan" tartışmalarını kaleme aldı. "İcraatlarına ve söylemlerine yönelik gazetecilerin yaptığı her eleştiriyi, 'cüler gibi "Pelikan işi" diye yaftalayan kimi AK Partili vekiller ve siyasetçiler de ayak yapmayı bıraksınlar." diyen Altınok, "Sanki millet "Pelikan" diye sinsi sinsi söylendiklerinde kimi hedef aldıklarını anlamıyor." ifadelerini kullandı.

  • Güncel
  • 22.02.2020 13:45
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.02.2020 13:51
ABONE OL
Pelikan gagalasın sizi!

İşte Sabah Gazetesi yazarı Melih Altınok'un o yazısı:

Geçtiğimiz gün, Pelikan geyiğine Avrupa Birliği'nin eski Türkiye raportörü Kati Piri de katıldı. Piri, attığı bir tweette, 'nın yeniden tutuklanmasını "Pelikan isimli bir kliğin cadı avına" bağlıyordu.

'cü troller ve muhalif pozlarıyla Kemalistleri, solcuları kekleyen gazeteciler, siyasiler vs. de Piri'nin mesajını elden ele yaydılar...
FETÖ firarisi Can Dündar'ın kankisi olan bu sevimsizi, Selahattin Demirtaş'ın gönüllü avukatı olarak da tanıyoruz.

Peki, nedir bu Piri gibi yurt dışındaki Türkiye düşmanı militanların bile sarıldığı Pelikan umacısı?Hikaye 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden hemen önce başladı...

Kampanya, o günlerde dümeni dönemin Başbakanı Davutoğlu'ndan yana kıran gazetesi üzerinden başlatıldı.

İbrahim Karagül yönetimindeki gazete, internette yayınlanan ve Davutoğlu'nu eleştiren imzasız bir blok yazısını "AK Parti hükümetine darbe" olarak kamuoyuna duyurdu.

Söz konusu yazıda Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı arasındaki siyasi gerginliğe dair iddialar yer alıyordu. Metinde, dönemin başbakanına basında sert eleştiriler yapan bazı gazetecilerin isimleri de zikrediliyordu.Karagül ve ekibi, benim de aralarında olduğum bu gazetecileri, sanki bir başbakanın icraatlarını eleştirmek suçmuş gibi, kriminalize ediyordu.

Gazetenin bir kaç hafta içinde yaşanacak darbe girişiminin hemen öncesi dikkatleri FETÖ'nün hedef tahtasında olan gazetecilerin üzerine çekme kampanyası başarılı da oldu.

Tüm FETÖ'cüler, karanlık odalar, okyanus ötesinin CHP'deki ve AK Parti'deki sözcüleri, "İslamcı" takılan karanlık tipler ve 'lılar da "Pelikan" diye papağan gibi tekrarlamaya başladılar.

Muhtemelen darbe girişimi başarılı olsaydı bugün FETÖ yerine, PETÖ (Pelikan Terör Örgütü) sepetinde Erdoğan'a destek veren gazetecileri yargılayacaklardı.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.