Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 23.11.2019 15:03
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.11.2019 15:03
ABONE OL

3600 ek gösterge, genel af yasası ne zaman çıkacak? 23 Kasım af yasası, 3600 ek göstergede son durum

3600 ek gösterge ve af yasasında son gelişmeler yakından takip ediliyor. Yaklaşık 1,5 milyon memurun merakla beklediği 3600 ek gösterge ve af yasası ile ilgili son açıklama AK Parti sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi. Peki, 3600 ek gösterge, genel af yasası ne zaman çıkacak? İşte 23 Kasım af yasası ve 3600 ek göstergede son durum...

Af ve ek göstergede son durum nedir?

Polis, hemşire, öğretmen ve din görevlilerini yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge ile af bekleyen kader mahkumlarının gözü Meclis'ten gelecek açıklamada. 3600 ek gösterge ve af yasası ile ilgili son açıklama AK Parti sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi. Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği konu ile ilgili detayları takvim.com.tr olarak haberimizde derledik. Peki, 3600 ek gösterge, genel af yasası ne zaman çıkacak? İşte 23 Kasım af yasası ve 3600 ek göstergede son durum...

360 EK GÖSTERGE SON DURUM NEDİR?

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik yaptığı açıklamada, "Bu konudaki yaklaşımız pozitif bir yaklaşımdır. Ekonomik faaliyetin mali disiplin içinde uygun bir takvime yerleştirilmesi ve meslekler arası dengeler gözetildiği için bütünsel bir çalışma yapılıyor. Zamanlaması Sayın Bakan tarafından açıklanacaktır. Bu konuda zaten karar verilmiştir. Pozitif yaklaşımımız sürmektedir. Bu konuyla ilgili edindiğimiz bilgilere göre diğer mesleklerle ilgili artış için de maliyet hesabı yapılıyor. Ek göstergelerin düzenlenmesi için bütüncül bir şekilde unvanlar değerlendiriliyor." dedi.

Detaylar için bir sonraki sayfayı ziyaret ediniz...

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, 3600 ek gösterge ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. İşte milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 3600 ek gösterge ile ilgili detaylar...

NEYİ DEĞİŞTİRECEK

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor. Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte 1.5 milyona yakın polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak. Ek gösterge artışı gerçekleştiği zaman bu memurların kendileriyle birlikte emeklileri de kapsaması bekleniyor.

KİM NE KADAR ALACAK?

Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile daha düşük olan bir memurun alacağı maaş miktarı aynı olmuyor. Kıdem ve dereceye göre değişmesine rağmen ortalama olarak polislerde emekli maaşı 530 lira ikramiye ise 17 bin 100 lira artacak. Öğretmenlerde de en az emekli maaşı artışı 500 lira olacak ve ikramiyelerdeki artış 13 bin lirayı geçecek. Ek göstergesi 2200'den 3600'e çıkacak personelde ikramiye artışı 20 bin lirayı geçecek.

KIDEME GÖRE FARKLI RAKAM

Dördün biri derecedeki 25 yıllık 3000 göstergedeki bir memurun 77 bin liralık ikramiyesi 3600 ek göstergede 94 bin liraya çıkacak. 30 yıllık kıdemdeki memurda ikramiye 92 bin liradan 113 bin liraya yükselecek. Memurların kıdem süreleri ve derecelerine göre artışlar değişecek. Ancak ortalama rakamlara baktığımızda emekli maaşındaki artışların 500 lira, ikramiyedeki artışların da 17 bin lira civarında olacağı görülüyor.

ENGELLİYE YENİ MÜJDE

Engellilerin kamu kurumlarında çalışmalarıyla ilgili yeni bir çalışma yapıldığı da kulağımıza gelen bilgiler arasında. Çalışma Bakanlığı, 1000 kişilik bir alımın yapılması üzerine çalışma yürütüyor. Şu ana kadar 700 kişilik kurumlardan bir alım talebi olduğu da konuşuluyor. Edindiğimiz bilgilere göre Aralık veya Ocak ayında E-KPSS ilanı ve yerleştirme kılavuzu yayımlanabilir.

GENEL AF YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Binlerce hükümlü ve ailesi Genel Af Yasası ne zaman çıkacak sorusuna yanıt arıyor. İkinci yargı paketinin meclise sunulma süreci son günlerde vatandaşlar tarafından yakından takip edilirken ilk yargı paketi kapsamında oluşturulan 39 maddeden oluşan yasa paketi meclisten geçmiş ve kararlar Resmi Gazete üzerinden duyurulmuştu. Ancak ikinci yargı paketi henüz sonuçlanmadı.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK'TEN AF AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik bu hafta yaptığı açıklamada "Bu konuda büyük bir hassasiyet var. Çalışmaların sonuçlanmasını beklemek lazım. Karşılıklı olarak çalışılıyor, AK Parti kendi çalışmasına henüz son noktayı koymadı. Biz bir defaya mahsus bir ceza indirimi yerine bir sistem değişikliğinden yanayız. 'Bir defaya mahsus bir ceza indirimi verelim' demenin başka semptomları olduğunu geçmişteki birtakım örneklerden gördük. Bunun yerine bir sistem değişikliği en mantıklı yoldur. Mevcut durumda bir cezasızlık algısı gibi bir durum söz konusu olmamalıdır" ifadelerini kullandı.