Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 17.07.2019 20:23
  • Son Güncelleme: 17.07.2019 23:19

'da Erdoğan'ın uçağının konumunu paylaşan Stratfor şimdi de 'leri nasıl yok ederiz diye akıl veriyor

'nin 'dan hava savunma sistemini teslim almaya başlaması kamuoyunda geniş yer buluyor. Teksas merkezli olan ve George Friedman tarafından kurulan Stratfor S-400'lerle ilgili bir analiz hazırladı. Başkan 'ın uçağını dakika dakika takip ederek twitter'dan sürekli konumunu paylaşan Stratfor şimdi de S-400'leri nasıl yok edileceğine dair akıl veriyor. İşte "Sonuç olarak izole olmuş bir S-400 veya müfreze, tek bir uçak düşürmeden bile yok edilebilir." ifadesiyle neye ve kime hizmet ettiklerini ortaya koyan Stratfor bir de tehdit dili kullanıyor.

15 Temmuz'da aktif rol oynayan Stratfor, S-400'ler nasıl yok edilir diye akıl veriyor

'nin 'dan hava savunma sistemini teslim alması basınında geniş yer buldu. ABD'li istihbarat firması Stratfor pazar günü itibariyle Türkiye'ye teslimatına başlanan Rus yapımı hava savunma sistemi S-400'lerin artıları ve eksilerine ilişkin bir analiz ortaya koydu.

UÇAĞIN LOKASYONUYLA İLGİLİ 3 KEZ PAYLAŞIMDA BULUNDU
Fetullahçı Terör Örgütü'nün () 'daki darbe girişimi esnasında Başkan 'ın uçağının lokasyonuyla ilgili 3 kez paylaşımda bulunarak dikkatleri üzerine çeken ABD'nin özel istihbarat örgütü Stratfor, kuruluşu, çalışma yöntemleri ve topladığı istihbaratlarla oluşturduğu raporlarla dünyada tartışılmaya devam ederken şimdi de S-400'lerin nasıl yok edileceğine dair akıl vermeye başladı. Stratfor'daki analizde yer alan ifadeler ise Türkiye'nin S-400 alımıyla bölgedeki güç dengesinin değişeceğinden duydukları rahatsızlığı ortaya koydu.

İŞTE O PAYLAŞIMLAR:

STRATFOR'A GÖRE S-400'LERİN ARTILARI ŞÖYLE:
"S-400'ler çok yönlü sensörlere, geniş ulaşım ve isabet alanına sahip. Uçakları, daha az oranda ise seyir ve balistik füzelerini vurabiliyor. Esnek hedef alma kabiliyetleri S-400'lerin çeşitli tehdit ve saldırılara karşı savunma sağlamasına imkan veriyor.
S-400'lerin gizlilik karşıtı kabiliyetleri düşmanın en ileri teknoloji uçaklarını bile vurabilmesine imkan tanıyor. Uzun menzili sistemin tekrar benzin doldurmaya imkanı sunan tankerler ile havadan erken uyarı ve kontrol uçaklarını hedef alabilmesini sağlıyor.
Rus yapımı S-400'ler bugün her yönüyle kullanılan en iyi stratejik hava savunma sistemlerinden biri"

STRATFOR'A GÖRE S-400'LERİN EKSİLERİ ŞÖYLE:
Eğer bir S-400 müfrezesi izole durumdaysa veya başka modern hava savunma araçları tarafından korunmuyorsa kararlı bir bombardımana karşı koyacak kadar füzesi yok. Bir S-400 müfrezesinin sekiz roket fırlatıcısı var.

Her fırlatıcıya dört füze yerleştirilebiliyor. Bunlar sadece sınırlı bir düşman saldırısında hasar yaratabilir. Uzaktan gelen füze saldırılarına açıklar.
S-400 sensörleri dağlık araziler gibi bazı alanlarda "kör" olabiliyor.

Bu yüzden S-400'ler alçak uçan seyir füzelerine karşı yüksekten uçanlara kıyasla daha başarılı. Sonuç olarak izole olmuş bir S-400 veya müfreze, tek bir uçak düşürmeden bile yok edilebilir.

STRATFOR'UN KARANLIK DÜNYASI
Stratfor, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kritik dakikalarında Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan paylaşımları ve darbeciler lehine yönlendirmelerle dikkati çekti.

Stratfor yetkilileri, uçağı hızla nasıl tespit ettiklerini ve darbe girişiminin yaşandığı bir ortamda bunları sosyal medyada neden paylaştıklarını tam anlamıyla açıklayamadı.

Stratfor, darbe girişimi gecesi, Erdoğan'ın "'dan sığınma istediği" şeklindeki Amerikan MSNBC kanalının yalan haberini de Twitter hesabından paylaşarak tepki topladı.

"16 TEMMUZ'DA, TWİTTER HESABINDAN ERDOĞAN HAKKINDA GERÇEKLERİ YANSITMAYAN BİR PROFİL PAYLAŞTI"
O gece Erdoğan'ı hedef göstermekle yetinmeyen Stratfor, bir gün sonra 16 Temmuz'da, yine Twitter hesabından Erdoğan hakkında gerçekleri yansıtmayan bir profil paylaştı.

Profilde, Erdoğan'ın 1999 yılında " tarafından hapse atıldığı" ifade edildi. Stratfor, Erdoğan'ın mahkumiyetinin sebebi olarak "şiddet ile dini veya ırksal nefreti teşvik ettiği" iddiasını gösterdi.

TEPKİLERİN ARDINDAN PAYLAŞIMLARI SİLDİ
Erdoğan'ın 2000'li yıllar boyunca "ordunun gücünü azaltmak için çalıştığı" vurgusu yapılan profilde, Cumhurbaşkanı'nın orduya karşı geçmişten gelen kişisel husumetle hareket ettiği imasında bulunularak, takipçilere darbeyle ilgili olağan bir sebep-sonuç ilişkisi mesajı verildi.

Kuruluş, uluslararası kamuoyunu yönlendiren açıklamalarına tepkilerin gelmesinin ardından söz konusu paylaşımını sildi.

BU İLK DEĞİL
Darbe girişiminde bir ülkenin liderini hedef göstermesi gibi skandal paylaşımlarda bulunmak Stratfor için olağan bir durum. Zira kuruluşun Güvenlik Başanalisti Fred Burton, analistlerden birine gönderdiği e-postasındaki eski Venezüela Devlet Başkanı ile ilgili ifadeleri kamuoyunda tepkiye neden olmuştu.

Burton e-postasında, "Bir zamanlar, onun (Hugo Chavez) helikopter 'kazasını' planlardık." ifadesini kullanmıştı. Bazılarına göre "Gölge " diye tanımlanan, bazılarına göre ise haftalık ekonomi-finans dergisi "'in 1 hafta geriden geleni, 4-5 yüz katı daha pahalısı" denilen Stratfor'un skandal paylaşımlarının Amerikan medyasında alıcısı oldukça fazla.

ÇALIŞANLARIN GEÇMİŞLERİ DİKKAT ÇEKİCİ
Stratfor'un kurucusu olan siyaset bilimci George Friedman, yeni muhafazakar (neo-con), İslam karşıtı ve İsrail yanlısı kimliğiyle biliniyor. Macaristan asıllı Yahudi bir ailenin çocuğu olan Friedman, küçük yaşta geldiği ABD'de istihbarat, savaş teknikleri ve askeri teknolojiler konusundaki uzmanlığıyla tanınıyor.

Friedman, 2015'te Stratfor'dan ayrılırken, kuruluşun başına David Sikora getirildi. Sikora, cep telefonu bazlı satışlar olarak tanımlanan mobil ticaret üzerine kurduğu Digby'den ayrılarak Stratfor'un başına geçti.

Digby'ı kısa sürede büyük bir şirket haline getiren Sikora'nın, istihbarat ve savaş teknolojileri gibi konularda uzmanlığı bulunmasa da dijital ortamda daha fazla istihbarat edinmeyi Stratfor'a kazandırmak için şirketin başına getirildiği iddia ediliyor.

Stratfor'un üst kademesindeki çalışanlarının istihbarat konularındaki geçmişi dikkati çekiyor.

Örneğin, 25 yıl CIA'nin dünya genelindeki operasyonlarını yürüten ekibin içinde yer alan Jon Sather, Kasım 2015'te Stratfor'un baş istihbarat sorumlusu olarak işe alındı.

Stratfor'un istihbarattan sorumlu başkan yardımcısı Bret Boyd da ABD Özel Kuvvetler Komutanlığındaki geçmişiyle ön plana çıkıyor.

İstihbarat operasyonları, gelişmekte olan ülkeler ve devlet-ordu ilişkilerinde uzmanlaşan Boyd, ABD ordusundaki görevinde Irak operasyonlarında görevler üstlendi.

Stratfor'un Genel Yayın Müdürü olan David Judson ise Türkiye'deki 8 yıllık geçmişiyle dikkati çekiyor. Doğan Medya Grubu altındaki Referans gazetesinde genel koordinatör olarak çalışan Judson, daha sonra Hurriyet Daily News'in yayın yönetmeni olarak görev yaptı.

Stratfor'un güvenlik ve terör başanalistlerinden Scott Stewart da kuruluşa katılmadan önce ABD Dışişleri Bakanlığında yaklaşık 10 yıl özel ajan olarak çalıştı. Stewart'ın uzmanlık alanları arasında terörist organizasyonlar, onların taktikleri, koruyucu istihbarat ve terörizm eğilimleri bulunuyor.

Stratfor'da başka ne kadar eski CIA veya istihbarat uzmanı çalışanın olduğu bilinmezken, kuruluşun birçok ülkede istihbarat birimleri ve istihbaratçılarla iç içe çalıştığı yönündeki göstergeler, beraberinde soru işaretleri getirmeye devam ediyor.

kalan karakter 1000

tevfik. tevfik.

asıl siz s400 ler nasıl yok ediliri bırakında ,,,kendi yok oluşunuza hazırlanın ,niyemi YÜCE YARATICI yı hesaba katmayıp ,şeytanın yolunu takip ettiğiniz için ..uslanmayanın sonu azap ızdıraptır ,onun kanunu bu .......

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.07.2019 09:49
tevfik. tevfik.

bu şerefsizlerin bu kadar bas bas bağırmasından belli s400 için ,demekki üzerimize çullanmayı düşünüyorlardı ,şimdide bu füzeleri nasıl durdururuz ,mobundalar ,tek kelimeyle ALLAH belanızı cezanızı tez vakitte versin derim ..sizin gibilere asla acımasın kökünüzü kurutsun ,canavar yürekliler sizi..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.07.2019 08:46
Mahmud Mahmud

31 Temmuz da Türkiye Cumhuriyeti nin askerlerini sınırdısı ve kovuyor olursa,bizim de hic beklemeden İncirlik üssündeki ABD li askerleri kovmalıyız,hatta onlar kapatmalıyız.ABD ye ait askeri ucaklara Türk hava sahasını kapatmalıyız,kullandırmamalıyız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.07.2019 22:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.