Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 15.03.2019 08:36
  • Son Güncelleme: 15.03.2019 14:46

'daki saldırı sonrası Türkiye'den ilk tepkiler

'da Nur Camii'ne yapılan korkunç saldırı sonrası Türkiye'den üst üste açıklamalar geldi. Başkan Erdoğan salırıyla ilgili, sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlarken, "Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum. " dedi. Ayrıca saldırıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.

'daki korkunç saldırı sonrası tepkiler arka arkaya gelmeye başladı. Başkan Erdoğan sosyal medya hesabı üzerinden saldırıyı lanetledi.

İşte Erdoğan'ın o açıklamaları:
Yeni Zelanda'da Nur Camii'ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Maalesef dünyada yükselmekte olan ırkçılık ve İslam karşıtlığının yeni bir örneği olarak yaşanan bu acı hadiseden dolayı İslam dünyasına ve Yeni Zelanda halkına ülkem ve şahsım adına başsağlığı diliyorum.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN ÜST ÜSTE AÇIKLAMALAR
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesapları üzerinden açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:
"Yeni Zelanda Christchurch'te Nur Camine yapılan ırkçı ve faşist saldırıda onlarca kişi hunharca katledildi. Saldırıyı şiddetle kınıyor, ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir.

İslam ve Müslüman karşıtı İslamofobik söylemlerin sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Dünya artık bu söylemlere karşı sesini yukseltmeli ve İslamofobik faşist terörizme dur demelidir."

ALTUN DA SALDIRIYI LANETLEDİ
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'da saldırı ile ilgili bir açıklama yaptı. Altun twitter hesabından Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki cami saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını bildirdi.

İşte Altun'un açıklamalar:
Christchurch'teki terör saldırısını mümkün olan en güçlü kelimelerle kınıyoruz. Düşüncelerimiz ve dualarımız kurbanlarla ve sevdikleriyle. Terörizmin her türlüsüne karşı birleşme zamanı.

AK PARTİ'DEN İLK TEPKİ
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yeni Zelanda'daki cami katliamıyla ilgili açıklama yaptı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklama şu şekilde:
''Yeni Zelanda #Christchurch'te camilere yapılan ırkçı ve İslam düşmanı saldırılarda onlarca kişi katledildi. Bu canice saldırıyı şiddetle kınıyoruz, ölenlere Allah'tan rahmet diliyoruz.

Bu saldırlar İslam düşmanı söylemler kullanan siyasilerin oluşturduğu atmosferin sonucudur. Canilerin yayınladığı bildiri açıkça İslam düşmanlarının kullandığı tüm argümanları bir araya toplamış.''

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU'NDAN SERT TEPKİ
Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde iki camiye yapılan barbar terör saldırısını lanetliyorum." dedi.

​DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ: CAMİLERE VAHŞİCE SALDIRIYI ŞİDDETLE LANETLİYORUM
Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş Yeni Zelenda'da yaşanan katliamla ilgili yaptığı konuşmasında "Barış dini İslam'ın kutsallarına ön yargı endüstriye dönüşen islamafobi bir akıl tutulmasıdır. Arkasında ırkçılık barındıran ciddi bir insanlık suçudur. Bir kez daha camilere vahşice saldırıyı şiddetle lanetliyorum. Saldırıda şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar ediliyorum. Hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK
"Yeni Zelanda'da iki camideki terör saldırısı) Bu eylemi bireysel bir eylem olarak göremeyiz. Dünyada maalesef İslamofobi düşmanlığı, ırkçılık çok yaygın bir şekilde artarak devam ediyor. Bunu körükleyen batılı devletler, batılı ideologlar var."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.