Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 06.11.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.11.2018 18:54
ABONE OL

Son dakika: Dışişleri Bakanı: pişman olacak!

Dışişleri Bakanı yayınladığı videolu mesajda Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a yönelik yaptırımlarına dair açıklamalarda bulundu. yönetiminin bu mantıksız adımlarından dolayı pişman olacağını ifade eden Zarif, "’tan öncekilerde işe aynı larla İran politikaları oluşturarak başladı. Ancak başkanlık ofisinde tecrübe kazandıkça İran gerçeğini kabul etme saygı duyma yolunu seçtiler. Benim adım Cevad Zarif ve bu da İran’ın mesajı" dedi

İran Dışişleri Bakanı: ABD pişman olacak!

Dışişleri Bakanı , 'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar hakkında "'tan öncekilerde işe aynı larla İran politikaları oluşturarak başladı. Ancak başkanlık ofisinde tecrübe kazandıkça İran gerçeğini kabul etme ve saygı duyma yolunu seçtiler" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, sosyal medya hesabı üzerinden ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar hakkında açıklamada bulundu. ABD'nin yaptırımlarının ağır olduğunu vurgulayan Zarif, ABDyönetiminin yaptırım uygulayarak İran'dan istediklerini elde edebileceği gibi bir şeye kendilerini inandırdıklarını belirtti.

ABD'nin daha öncede bu tarz yaptırımlarda bulunduğunu hatırlatan Zarif, "Sadece kendi kaynaklarımıza dayanarak ABD'nin 40 yıllık düşmanlığı karşısında çok daha zor zamanlar yaşadık. Bugün biz ve küresel partnerlerimiz, ticaret savaşında doğrudan İran'ı hedef alan bu ayrılıkçı yaptırımlar karşısında halkımızın en az şekilde etkileneceğinden eminiz" dedi.

ABD'nin tarih boyunca yaptığı çalışmaların bölgede yaşanan terörizmin temel sebebi olduğunu kaydeden Bakan Zarif, 1953 yılında Sovyetler ile savaşmak için 'yi kurduğunu, yakın tarihte ve İran'da yaşanan tüm savaşların arkasında ABD'nin olduğunu vurguladı. ABD'nin ve arasındaki iyi ilişkilere dikkat çeken Zarif, bu iki ülkenin çalışmalarının ABD de dâhil olmak üzere dünyadaki tüm ülkelere zarar verdiğini dile getirdi.

Zarif, "Trump'tan öncekilerde işe aynı meydan okumalarla İran politikaları oluşturarak başladı. Ancak başkanlık ofisinde tecrübe kazandıkça İran gerçeğini kabul etme saygı duyma yolunu seçtiler. Benim adım Cevad Zarif ve bu da İran'ın mesajı" ifadelerini kullandı.