Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 20.09.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.09.2018 18:52
ABONE OL

İşte ve İş olayının gerçek yüzü

, 'nin İş 'ndaki yüzde 28'lik hisselerini devlete devrini sağlamış, darbeciler sonrası Adnan Menderes’i idam ettikten sonra milletin hisselerini tekrar CHP’ye iade etmiş

İşte CHP ve İş Bankası gerçekleri

AK Parti Grup Başkanvekili ve Milletvekili avukat , 'in başbakan olduğu dönemde 'nin İş 'ndaki yüzde 28'lik hisselerinin devlete devrini sağladığını ancak darbecilerin sonrası milletin hisselerini tekrar CHP'ye iade ettiğini açıkladı.

Bülent Turan, "İdam ettikleri rahmetli Adnan Menderes zamanında mezkûr (İş bankası) hisselerin devlete devri sağlanmış ancak darbecilerin klasik CHP sevgisi baş göstererek 27 Mayıs sonrası milletin hisseleri tekrar CHP'ye iade edilmiş. Bu da belgesi..." dedi.

Turan, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki şahsi hesabından Adnan Menderes döneminde CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerinin 'na devredildiğini gösteren gazete haberlerini de paylaştı.

TURAN: "TEK PARTİLİ YILLARDA PARTİ=DEVLET DİYE YORUMLANMIŞTIR"
Bülent Turan'ın, tek parti yıllarındaki CHP ile çok partili yıllardaki CHP farklı değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Tek partili yıllarda parti=devlet diye yorumlanmıştır belki ama çok partili hayatta partinin bankada işi ne?! Etik olan CHP'nin hisseleri devlete devretmesidir" ifadelerini kullandı.

Turan, "Zaten idam ettikleri rahmetli Adnan Menderes zamanında mezkûr (İş bankası) hisselerin devlete devri sağlanmış ancak darbecilerin klasik CHP sevgisi baş göstererek 27 Mayıs sonrası milletin hisseleri tekrar CHP'ye iade edilmiş. Bu da belgesi..." dedi.

Turan, konuya makul yaklaşan her partiden milletvekilinin ortak teklif vererek bu saçmalığa son vermesi çağrısında bulundu.

ERDOĞAN: İŞ BANKASI'NIN YÜZDE 28'LİK HİSSENİN HAZİNEYE DEVREDİLMELİ
Başkan , Bakü'nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere 'a resmi ziyarette bulunmuş ve Azerbaycan dönüşü uçakta yaptığı açıklamada; CHP'nin İş Bankası'ndaki hisseleri hakkında konuşmuştu. Erdoğan, İş Bankası'nın yüzde 28'lik hissenin hazineye devredilmesini istemişti.

Erdoğan, "CHP'nin bir TV kanalını satın aldığı iddiası var. Bu suç değil mi?" şeklindeki soruya şunları söylemişti:

"Bir TV kanalı açmış açmamış çok önemli değil. Partili birinin televizyonu da olabilir. Bunlar önemli değil. Ama daha önemli bir suç var. Siyasi partiler banka kurabilir mi? Hayır, kuramaz. Ama şu anda CHP, 'ü suistimal ederek, onun Cebi Hümayunundan dediğim, İş Bankası hisselerinin yüzde 28'inin sahibi durumunda. Oradan para alamıyor ama yönetim kurulunda dört üyesi var. Bu dört üye ne iş yapar? Buna bir bakılması lazım. Ben diyorum, bir defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu tür bir varlığı herhangi bir siyasi partinin etiketi altına giremez. Girse girse Hazine'ye girer. Öyle mi? Vakıfbank'ta da Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün ciddi bir hissesi var. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bu hissesini genel müdürlüğe aktarmak için gerekli talimatı verdik. Oradan gelecek gelir vakıf yatırımlarında kullanılsın. Zaten haram. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün haramla ne alakası olur? Olmaması lazım. Bunu Vakıf Katılım'a veya genel müdürlüğe vermesi lazım ki Vakıflar Genel Müdürlüğü bütün eserlerinde bu harcamaları yapsın. Bu çok çok ciddi bir imkan."

SABAH / KENAN KIRAN