Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 14.09.2018 19:01
  • Son Güncelleme: 14.09.2018 19:53

Havacılık, ve yaklaşıyor

Havacılık, ve için geri sayım başladı. 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilecek olan festivale sayılı günler kala Teknofest kapsamında Roketsan’ın desteğiyle düzenlenen yarışmalardan biri olan 11-14 Eylül tarihleri arasında Aksaray ’nde gerçekleştirildi. Tuz Gölü’nde gerçekleşen yarışlarda gençlerin hazırladığı rokeer rampalardan ateşlendi. Yarışmada atılan roketlerin büyük çoğunluğunun başarılı olmasıyla birlikte, tüm dünyada başarılı bir şekilde roket yarışması düzenleyen ikinci ülke oldu.

Türkiye, Dünyada 2 Ülkeden Biri Oldu

Teknoloji Takımı Vakfı ve Roketsan'ın ana paydaşlığında düzenlenen 'nın roket atışları 11-14 Eylül tarihlerinde nde yapıldı. Yarışmaya lise, lisans ve lisansüstü öğrencileri katılıyor. Öğrencilerin teknolojileri alanına ilgilerini arttırarak kabiliyeerini geliştirmek amacıyla yapılan bu yarışma alçak ve yüksek irtifa olmak üzere iki farklı kategoride düzenlendi.

Ciddi bir teknik altyapı gerektiren roket yarışmasına, toplamda 152 takımın başvurusu arasından 28 adet lise ve üniversite seviyesinde takım yarışmaya katılmaya hak kazandı. Yarışma sürecinde takımların teknik çalışmalar, dizayn ve algoritmaları içeren raporları akademisyenler ve Roketsan uzmanlarında oluşan Danışma Kurulu tarafından değerlendirildi.

Lise ve üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan roketler, Tuz Gölü bölgesindeki arazide gökyüzüne fırlatıldı. Takımlar yarışma komitesinden fırlatma onayı almış roketlerini sorunsuz bir şekilde ateşleyip rampadan çıkmasını sağlamak üzere yarıştı. 14 Eylül, Cuma akşamı sona eren yarışlar sonucunda iki kategoride dereceye giren takımların birincilerine 40 bin TL, ikincilere 30 bin TL, üçüncülere ise 20 bin TL para ödülü verildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.