Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.09.2018 15:17
  • Son Güncelleme: 11.09.2018 15:39

Cumhuriyet ve Birgün'ün kara propagandası ellerinde patladı!

Kaos lobisi yine iş başında! Yalan haberleriyle sık sık gündeme gelen Cumhuriyet ve Birgün gazeteleri yeni bir skandala imza attı. 'Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği'nde yapılan güncellemeleri çarpıtan malum medya kara propagandaya başladı. Söz konusu haberleri manşetten veren medyanın yalanları kısa süre önce 'in yaptığı açıklamayla ellerinde patladı.

Cumhuriyet ve Birgünün kara propagandası ellerinde patladı!

Her fırsatta düşmanlığına soyunan malum medyanın kalemşorları harekete geçti. 'in bir yönetmelikte yaptığı anlaşmış gibi çarpıtarak manşete taşıyan Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinin yalanı kısa sürede ellerinde patladı.MEB'TEN AÇIKLAMA GELDİ
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) bazı medya organlarındaki haberlerde iddia edildiği gibi in sonlandırılması veya böyle bir duruma zemin hazırlanmasının söz konusu olmadığı bildirildi.

MEB tarafından, bazı basın organlarında yer alan, çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezlerinde karma eğitimin sonlandırıldığına dair haberlere ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği"nin değişen ve gelişen şartlar ile ortaya çıkan ihtiyaçlar ve yargı kararları doğrultusunda güncellendiği belirtilerek, "Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır." maddesinin Danıştay İdari Mahkemesince alınan 27 Haziran 2018 tarihli yürütmenin durdurulması kararına istinaden kaldırıldığı vurgulandı.

Önceki düzenlemede birden fazla mevzuat, yaygın eğitime yönelik mesleki eğitim merkezlerini kapsayacak şekilde tek bir çalışma altında birleştirildiği için "Karma eğitim" ifadesine yer verildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Konuyla ilgili şahıslarca açılan idari davada ise bu konudaki düzenlemenin kanunda yer aldığı belirtilerek düzenlemenin yeniden yapılması istenmiştir. Mahkeme kararında karma eğitimle ilgili düzenlemenin 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 15. maddesinde açıkça yer aldığına vurgu yapılarak, söz konusu yönetmelikte okul türlerine göre böyle bir ifadenin ayrıca belirtilmesine gerek olmadığı ifade edilmiştir.

Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 15. maddesine göre, 'Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkan ve zorluklara göre bazı okullar, yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.' hükmü açıkça yer almaktadır. Söz konusu medya organlarındaki haberlerde iddia edildiği gibi karma eğitimin sonlandırılması veya böyle bir duruma zemin hazırlanması kesinlikle söz konusu değildir."

60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.