Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 04.04.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.04.2018 14:17
ABONE OL

'da gündem ! Erdoğan ısrar etti...

Devlet Başkanı 'in Ankara ziyareti Rus basınının gündeminde ilk sıradaydı. Rusya 1 TV'si Putin'e atlı karşılamanın Erdoğan'ın ısrarıyla yapıldığını belirtti.

Rusya'da gündem Türkiye! Erdoğan ısrar etti...

us medyasında 'in Ankara'ya gelişi, Cumhurbaşkanı 'la Akkuyu 'nin temelini atması ve yaptıkları baş başa görüşmeler detaylı bir şekilde işlendi.

EN BÜYÜK YAKINLAŞMA
Devlet Televizyonu Rusya 1 TV, ziyareti "tarihi" diye nitelerken bunun iki ülkenin en büyük yakınlaşması olduğunu belirtti.

"ERDOĞAN ISRAR ETTİ"

Rusya 1 TV'den Pavel Zarubin Putin'in limuzinine, resmi ziyaretlerde zorunlu olmamasına rağmen atlı bir birliğin eşlik etmesinin büyük bir karşılama seremonisi olduğunu, Erdoğan'ın bu tören için ısrar ettiğini belirtti.

ABD'YE VERİLMİŞ BİR MESAJ

Zarubin, iki ülke arasındaki işbirliğinin stratejik önemini vurgularken ve arasındaki anlaşmazlıkların da altını çizdi ve S-400 alımının "ABD'ye verilmiş bir mesaj" olduğunu söyledi.

Zarubin nükleer santral hakkında ise "Türkiye'nin 50 yıllık hayalini gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı.

"EN CAZİP ZİYARETÇİ"

Rus NTV kanalı ise Putin'in Ankara için "en cazip ziyaretçi" olduğunu ve bu ziyaretin Putin'in yeni dönemindeki ilk yurtdışı seyahati olduğunu belirtti.

'TARİHTE İLK KEZ TÜRKİYE BİZİM DOSTUMUZ'

Pervıy Kanal (Kanal Bir) sunucusu Kirill Keimyonov, Rusya ile Türkiye'nin yüzyıllardır "Batı istediği için" düşman olduğunu söyledi ve ekledi:

"Önce İngiltere, sonra Almanya ve ardından da patronu ABD iki ülkenin düşman olmasını istedi. Ama şimdi, tarihte ilk defa Türkiye bizim dostumuz ve bölgede anahtar partnerimiz."

"DOMATES ENGELİ"
1 milyon tirajlı Moskovsky Komsomolets gazetesinde Ekaterina Pichugina'nın "Büyüyen aşkımızın önündeki domates engeli" başlıklı makalesinde Putin'in Türkiye'deki gündemi ayrıntılı bir şekilde değerlendirilirken domates ticareti konusu da ele alındı.

Izvestia gazetesinden Yegor Sozayev-Guryev'in haberinin başlığı "İşbirliğinin si" idi.

RBC'den Svetlana Burmistrova ise "Nükleer başlangıç" başlıklı haberinde Rusya'nın atom enerjisi kurumu Rosatom'un harcamalarının şimdiden bütçesini aştığına dikkat çekti.

Kommersant'ta Andrey Kolesnikov da haberinde "Türkiye'den zincirleme reaksiyon bekleniyor" başlığını kullandı.