Denizler Alemdar'a emanet

Askeri alanda dışa bağımlılığı azaltmak için sürdürülen çalışmalar meyve vermeye devam ediyor. Bu amaçla Türk donanmasına kazandırılan milli denizaltı kurtarma gemisi , teknik donanımıyla göz dolduruyor.

Denizler Alemdara emanet

Türk donanması, özellikle son yıllardaki atılımlarla dünyanın gıptayla izlediği bir deniz gücü haline geldi. Cumhuriyetin 100'üncü yılına yaklaştığımız bu yıllarda, geriye dönüp bakıldığında başarılan işlerin ne kadar büyük olduğu görülüyor. Her hafta sizler için bir yerli ve milli projeyi inceleyerek ele alıyoruz. Bu hafta da Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi'ni (MOSHIP) aktaracağız.

İnşasına 2011 yılında başlanan denizaltı kurtarma gemisi TCG Alemdar, 28 Ocak 2017 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Dünyanın en gelişmiş teknolojilerini üzerinde barındıran gemi, başta denizaltılar olmak üzere zor durumda olan gemilere hızır gibi yardıma koşuyor.

Yerli sanayide ilk defa Türk mühendisleri tarafından dizayn edilen ve kontrolü de Türk Deniz Kuvvetleri'ndeki mühendislerce yapılan gemi, sınıfının en modern gemileri arasında yer alıyor.

72 SAAT VE 600 METRE DERİNLİK
Alemdar, sahip olduğu kurtarma sistemleri ile denizaltı gemilerinde meydana gelen kaza ve arıza durumlarında, personel azami 72 saat içinde ve 600 metre derinliğe kadar kurtarılabiliyor.

Yara alan, kaza veya arıza yapan su üstü gemileri yedeklenebilirken, dalgıç, uzaktan kumandalı su altı aracı 'rov' ve atmosferik dalış elbisesi kabiliyetleri ile düşen uçak ve helikopterler dahil olmak üzere su altında arama kurtarma faaliyetleri icra edilebiliyor.

Gemi, NATO denizaltı kurtarma sistemi ve ABD denizaltı kurtarma sistemine de uyumlu olacak. Bu özellikleri ile uluslararası harekatta müşterek denizaltı kurtarma gemisi olarak da görev alabilecek.

TCG ALEMDAR'IN ÖZELLİKLERİ

Tam Boy: 90.80 m
Kaideler Arası Boy: 85.35 m
Genişlik: 19.00 m
Derinlik: 7.80 m
Su Çekimi (Draft): 4.45 m
Deplasman: 4200 t

Etiketler:
  • 16 Aralık 2017, Cumartesi 07:28

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.