• Güncel
  • 08.12.2017 10:31
  • Son Güncelleme: 08.12.2017 - 10:31

ABD'li Senatör: kararı ile ilişkilerimizi bozar

ABD'nin Rhode Island eyaletinin Demokrat Senatörü , Trump'ın 'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını sert bir dille eleştirdi.

ABDli Senatör: Kudüs kararı Türkiye ile ilişkilerimizi bozar

ABD'nin Rhode Island eyaletinin Demokrat Senatörü , Başkan Donald Trump'ın 'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını sert bir dille eleştirerek, bunun ABD'nin ve Suudi Arabistan gibi Orta Doğu'daki ülkelerle ilişkilerini bozabileceğini söyledi.

HALEN BAĞIMLI OLDUĞUMUZ TÜRKİYE...
CNN televizyonunda katıldığı programda konuyla ilgili değerlendirmeler yapan Whitehouse, "Burada esas tehlikeli olan noktanın Orta Doğu'da askeri anlamda üslenmemiz konusunda halen bağımlı olduğumuz Türkiye ve bölgedeki en iyi dostumuz olmasına karşın Beyaz Saray'ın ilişkileri sürekli geriye götürmeye çalıştığı Suudi Arabistan'la ilişkilerimize etkileri olduğunu düşünüyorum" dedi.

TÜRKİYE VE SUUDİ ARABİSTAN ADIM ATARSA...
Whitehouse, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın bu karara tepki olarak bazı adımlar atması halinde bunun, ABD'nin "bu bölgede etkili olma kabiliyetine gerçekten zarar verebileceğini" de sözlerine ekledi.

Başkan Trump, seçim kampanyasında verdiği bir vaadi yerine getirerek, bu hafta içerisinde Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını ilan etti ve büyükelçiliğin buraya taşınacağını söyledi. İsrail, Kudüs'ün 1948 yılında batısını, 1967 yılındaki Altı Gün Savaşları sonrasında doğusunu işgal etmiş ve 1980 yılında kentin tamamını başkenti ilan eden yasayı onaylamıştı. İsrail'in bu kararı uluslararası toplum tarafından tanınmıyor. Filistinliler de Doğu Kudüs'ü gelecekte kurulacak devletlerinin başkenti olarak kabul ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) de Kudüs'ün nihai statüsünün barış görüşmelerinin ileri aşamalarında ele alınması ve iki devletli çözüm temelinde kentin İsrail ve Filistin devletlerinin başkenti olması gerektiğini savunuyor.

Bu nedenle Trump'ın kararına BM ve çok sayıda ülke tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kararla ilgili olarak "Böyle bir adımı atmak bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır" dedi.

kalan karakter 1000

bekleyeni avlarlar bekleyeni avlarlar

tramp abd yi oyuncak gibi kullanıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.12.2017 23:29
kdeniz kdeniz

zaten bu kararı mısır ve Arabistanın desteği ile aldı artık amerikalılarda incirlikden defolsunlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 08.12.2017 17:46
SÜPER TÜRKİYE 2071 SÜPER TÜRKİYE 2071

suudlar,mısır diktası,arab emirlik bunlar zaten amerikan köpeği,onlar yüz vermezse trump bu adımı atamazdı.şimdi bedel zamanı çünkü kudüs davası kutsaldır.ebedi bir davadır.kudüs esirdir.ne diyor?selahhattin eyyübü?neden siyah sarık takıyorsun?küdüs böyle esir olduğu sürece ben yasdayım.şimdi kudüs siyonist ve harçlılar tarafından esir alınmak isteniyor bunamı göz yumacaksın.sen müslüman zannetme benim namazım duam kabul olunur olmaz.dilin ile elin ile yüreğin ile silahın ile kudüs için savaşacaksın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 08.12.2017 16:31
gül pembe gül pembe

İsraille ilişkiler kesilsin ayasofya ibadate açılsın incirlik kapatılsın amerikallılar kapı dışarı edilsin bizde tepkimizi böyle göstermeliyiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 08.12.2017 11:24
enver enver

taktik. hepsi masal. şimdi yumuşatma operasyonları...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 08.12.2017 11:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT