• Güncel
  • 08.12.2017 11:40
  • Son Güncelleme: 08.12.2017 - 11:40

20 milyon dolar aldı! Kudüs'ü başkent yaptı

ABD Başkanı ’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı tüm dünyadan tepki çekerken, New York Times gazetesi, Trump’ın bu skandal kararı alırken iç siyasette kendisini destekleyen aktörleri dinlediğini yazdı. Buna göre ABD’deki Yahudi lobisi ve Evanjelik Hıristiyan gruplar, Trump’ın kararının arkasındaki itici güçler oldu. Ayrıca, ABD'li kumarhane kralı Yahudi asıllı Adelson’ın Trump’ın kampanyasına 20 milyon dolar bağışta bulunduğunu da belirtti.

20 milyon dolar aldı! Kudüsü başkent yaptı

ABD Başkanı Donald 'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması uluslararası gündemin en başına otururken, Trump'a sık sık sert eleştiriler yönelten New York Times gazetesi, bu kararın diplomatik değil siyasi olduğunu yazdı. Trump'ın seçim kampanyası sırasında Yahudi lobisinin önde gelenlerine Kudüs'ü başkent olarak tanıma sözü verdiğini yazan NYT, Amerikalı ünlü kumarhaneler zinciri sahibi 'ın Trump'tan bu sözü başkanlık koltuğuna oturmadan önce aldığını ve bunu Amerika Siyonist Organizasyonu Başkanı Morton Klein'e ilettiğini yazdı.

BÜYÜK İDDİA: 20 MİLYON DOLAR BAĞIŞ
NYT, Adelson'ın Trump'ın kampanyasına 20 milyon dolar bağışta bulunduğunu da belirtti. Trump, 2016'nın Mart ayında ABD'nin en güçlü lobi grubu Amerikan Halkla İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada "Amerikan elçiliğini Yahudi halkının ebedi başkenti Kudüs'e taşıyacağız" demişti.


(Trump'ı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımaya teşvik ettiği öne sürülen Sheldon Adelson)

"WASHINGTON YÖNETİMİ BALTALAYABİLİR"
NYT'nin haberine göre Trump'ın Ortadoğu'da temaslarda bulunan Yahudi damadı Jared Kushner, Washington yönetiminin bölgede ilişkilerini oturtmadan elçiliğin taşınmasının gösterdikleri çabaları baltalabileceğini söyledi. Bu, Adelson'u ve diğer İsrail yanlılarını ciddi şekilde kızdırdı. Bunun ardından Adelson, ekim ayında Beyaz Saray'da eşiyle birlikte katıldığı bir akşam yemeğinde bu konuyu açtı. Yemekte Kushner ve dönemin Beyaz Saray Başstratejisti Stephen Bannon da vardı. Bannon da elçiliğin taşınmasından yanaydı.

GAZETEYE TEŞEKKÜR İLANI
Yahudi lobisinin güçlü isimlerinden olan Adelson'un dışında Evanjelik Hıristiyan gruplar da Trump'a Kudüs'ün durumunun öncelikli bir mesele olduğunu hatırlattı.

Sonunda Donald Trump, kendisine oy veren kesimlerin yanında saf tutarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etti. Donald Trump'ın destekçilerinden olan Cumhuriyetçi Yahudi Komitesi dün New York Times gazetesine Trump'ın Ağlama Duvarı'nda dua ederken göründüğü bir ilan verdi. Teşekkür ilanında "Söz verdin. Yerine getirdin" yazıyordu.

BAKANLARI KARŞI ÇIKTI
Hürriyet'in haberine göre; New York Times, Trump'ın bu kararı alırken ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in tavsiyelerine aykırı hareket ettiğini yazdı. Buna göre Tillerson ve Mattis, bu kararın yurtdışındaki Amerikalı askerlere ve diplomatlara yönelik saldırılara yol açmasından endişelenmişti. Tillerson'ın sözcüsü ise Dışişleri Bakanı'nın karara karşı çıkmadığını sadece protesto olayları çıkması ihtimaline karşı Amerikan diplomatik temsilciliklerinin güvenlik ihtiyaçlarını belirlemek için zaman istediğini açıkladı. Trump, son olarak 27 Kasım'da Ulusal Güvenlik Konseyi'nin toplantısına katıldı. Kudüs'ün durumu ve Tel Aviv'deki Amerikan elçiliği konusunda toplantıya katılanlar Trump'a her 6 ayda bir olduğu gibi Tel Aviv'deki Amerikan elçiliğinin Kudüs'e taşınmasını erteleyecek imzayı atmasını ama başkenti Kudüs olarak ilan etmesini tavsiye etti. Trump da bu yolu izledi.

kalan karakter 1000

misafir misafir

Trump Kendini satmis

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.12.2017 02:27
sevdam tr sevdam tr

kizil kopek

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.12.2017 00:27
milliyetçi milliyetçi

Bunlar dilenci olmuş. Al şu 50 milyon doları da bi kapa çeneni.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 08.12.2017 19:34
aslan aslan

Sen kimsin kimin malını kime veriyorsun seni kim takar Trump.................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 08.12.2017 17:10
Mahmut Aziz BOZOK Mahmut Aziz BOZOK

Harlayın cehennemin alevlerini ey görevliler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 08.12.2017 15:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT