• Güncel
  • 07.12.2017
  • Son Güncelleme: 07.12.2017 - 00:09

İşte

Yüzyılın projesi ’da daha önce bildirilen 5 güzergah, 1’e indirildi. Türkiye’nin gururu olacak Boğaz’a alternatif su yolunun, 5 yılda tamamlanacağı bildirildi

İşte Kanal İstanbul
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında duyurduğu projesinin güzergâhı netleşti. İstanbul Boğazı'na alternatif olarak planlanan su yolu, Küçükçekmece Gölü'nden denize kavuşacak. Proje alanı Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırları içerisinde yer alacak. Proje kapsamında tesis edilecek olan alt ve üstyapıların tamamı bu ilçelerin sınırları içerisinde kalacak. Projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvuru dosyası bakanlık tarafından uygun bulundu. Projeye ilişkin ÇED süreci başladı. Projenin ÇED başvuru dosyasında yapılan açıklamaya göre yapılan çalışmalar sonucunda 5 alternatif güzergâhtan en uygun su yolunun sınırları belirlendi.

Projenin bedeli 60 milyar TL'yi bulacak
Su yolu 5 yıl sonra hizmete girecek.
Uzunluğu 45 kilometreyi bulacak.
Genişliği yüzeyde 150 metre.
Genişlik tabanca 125 metre
Suyun derinliği 25 metre.
Çıkan hafriyatla Marmara'da 3 ada yapılacak
Kanalın üstünden 6 köprü ile ulaşım sağlanacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT