• Güncel
  • 07.12.2017 14:33
  • Son Güncelleme: 07.12.2017 - 14:33

Erdoğan: " Ortak aklı oluşturabilirsek sorunlarımız çözebiliriz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanı Aleksis ile düzenlediği ortak basın toplantısında 'Türkiye'nin kimsenin toprağında gözü yok' dedi.

Erdoğan ve Çiprastan kritik açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanı Aleksis 'la, Başbakanlık'taki görüşmesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yabancısı olmadığı bir makamda Çipras'la bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, başbakanlığı döneminde, burada üç ayrı başbakanla görüşmeler yaptığını hatırlattı. Erdoğan, "Şimdi de sizlerle burada görüşüyoruz. Rahmetli Celal Bayar'ın cumhurbaşkanlığı dönemindeki resmi ziyaretten sonra ilk defa bir Cumhurbaşkanı olarak Türkiye'den ben böyle bir ziyareti gerçekleştirmiş oluyorum." dedi.

"Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede de söyledim. Artık Türkiye ve Yunanistan bir şeye inanmalı." ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bardağın boş tarafını bir kenara koyup dolu tarafına yönlenmeliyiz. Müzakerelerimizi onun üzerine bina etmeliyiz. Aslında halklarımızın birbiriyle ortak yanları çok. Yeter ki ideolojik saplantısı olanları bir kenara koyalım. Bizim Türkiye olarak hiçbir komşu ülkenin toprak bütünlüğü noktasında herhangi bir gözümüz yok.

Ama biz geçmişte iç içe olmuş ülkeleriz. Burada soydaşlarımız var, bizde soydaşlarınız var. Keşke geçmişteki bazı yanlışlar olması hasebiyle bir kısım Rum vatandaşlarımız da ülkemizden ayrılmasaydı. Yanlışları artık tarihe bırakıyoruz. Geleceği çok daha sağlam zeminde inşa etmeliyiz. Bunun için yapabileceğimiz çok şey var. Eğer, gerçekten söylem birliğini oluşturabilirsek, ortak akıl oluşturabilirsek, bunları çözeriz."

Erdoğan, Yunanistan halkına şahsı ve Türk halkı adına şükranlarını ifade etti.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI ÇİPRAS: ORTAK NOKTALARA YOĞUNLAŞMALIYIZ
Bölgede, göçmen krizi, Suriye, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri gibi ciddi gerginlikler bulunduğunu belirten Çipras, "Biz bu dönemde bunların üstesinden gelmenin gayreti içerisindeyiz. Çok iyi biliyorsunuz ki gönlüm iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerinden yana. Bunu da göstermiş bulunuyorum." dedi.

Çipras, önemli bir dönemde Yunanistan Cumhurbaşkanı'nı (Prokopis Pavlopoulos) ziyaret konusunda davet için cesaretlendirdiğini aktararak, "Bizim bu dönemdeki çabalarımız aslında ülkelerimiz arasında duvarlar değil, köprüler inşa etmektir." diye konuştu.

Mühendis olduğunu anımsatan Çipras, "Bir köprüyü inşa ederken o köprünün inşa edileceği zeminin de sağlam olmasına dikkat etmek lazım. İkili ilişkilerde sağlam temel dediğimiz zaman karşılıklı saygı, uluslararası hukuka ve toprak bütünlüğüne saygıyı sayabiliriz." ifadelerini kullandı.

Çipras, iki ülkenin çeşitli meseleler hakkında farklı görüşleri bulunduğuna işaret ederek, "Aramızdaki anlaşmazlıklardan ziyade, ortak noktalara yoğunlaşmalıyız. Bu fikir ayrılıklarını, her zaman karşılıklı saygı çerçevesinde, tahriklerden uzak şekilde ortaya koymak gerekir diye düşünüyorum. Bugün biz bunu başarabilirsek sizin ziyaretiniz tarihi olmaktan öte iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılmasına vesile olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Görüşme basına kapalı devam etti.

kalan karakter 1000

taka41 taka41

Sayin Erdoganin Rumlara bu acik mesaji vermesi cok önemli ve yerinde bir karar..bu insanlar veya torunlari karadenizin insanlaridir...orada yasamayada haklari vardir...onlar bize aittir...kültürleri örf ve adettleri...herseyleri ile karadenizli onlar..misir ekmeginden kemenceye Kadar...keménceyide Türkler onlardan ögrenmisler ve benimsemileridr...RUM Yunali deyildir...onlar komsularinin Türk olmasini tercih ederler..bundan emin olun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.12.2017 15:39
SÜPER TÜRKİYE 2071 SÜPER TÜRKİYE 2071

ege sorununda 3 mil uygulanmalıdır.selanik ile istanbul arasına hızlı tren yapılmalıdır.istanbulun devasa bir tren garına çok ihtiyacı vardır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.12.2017 15:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT