Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 21.11.2017 14:01
  • Son Güncelleme: 20.12.2017 01:06

Economist’in 2018 kapağı ilginç ler

Sık sık skandal ları ve verdiği mesajlarla gündeme gelen İngiliz dergisi yine bir kapağıyla gündemde. Derginin 2018 kehanetlerinin yer verildiği kapağında çok ilginç ler yer alıyor, Türkiye detayı ise dikkat çekti.

Economist’in 2018 kapağı ilginç şifreler

Sık sık skandal larıyla gündeme gelen Türkiye düşmanı dergisi yine bir kapağıyla gündemde. Dergi Türkiye'de en son, referandum öncesi yaptığı operasyonla Türkiye'nin diktatörlüğe kaydığını ima eden kapağı sayesinde gündeme gelmişti.

İngiliz dergisi The Economist şimdi de "The World in 2018" kapağıyla gündemde. 2018'e dair kehanetlerin yer aldığı kapakta, ekonominin gidişatından, ortadoğuya, dinler arası diyalogdan, Türkiye'ye kadar birçok dikkat çeken ayrıntı gizli.
Daha önce Amerikan FOX kanalında yayınlanan bir çizgi dizide "15 Temmuz Şehitler" sü patlatılmış, hem algı operasyonuna girişilmiş hem de Türkiye'ye mesaj verilmek istenmişti. Bu skandalın ardından yine bir Amerikan dizisi Designated Survivor'da, Türkiye'deki darbeyi FETÖ'nün yapmadığı algısı yaratılmak istenmiş FETÖ elebaşı Gülen 'devrimci' bir muhalif olarak gösterilmişti. Türkiye'ye içte ve dışta saldırıların doruğa ulaştığı bugünlerde üst akıl hedef tahtasına koyduğu güçlenen Türkiye'yi açıkça hedef göstermekten çekinmiyor. Bunların ardından bir hamle de İngiliz The Economist dergisinden geldi. Dergi 2018'i anlattığı kapağında verdiği ler arasında Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü de kullandı. Köprünün hemen üzerine F-16'ya benzeyen bi uçak yer aldı.

İşte The Economist'in kapağının şifreleri:


İngiliz The Economist dergisinin 9 Ocak 1988 tarihli sayısının kapağı "Get ready for a word currency" manşeti ile çıktı. Kapakta Amerikan doları yanıyor ve çift başlı bir kartal üstünde yeni bir para beliriyor, üzerinde ise 2018 yazıyor.


Derginin dolara ömür biçtiği bu kapağı da ta o yıllardan doların hakimiyetinin bitirileceğin şifresi olarak görülmüş, bugün yavaş yavaş ülkelerin paralarının yerini alan Bitcoin'in 1988'deki kapakta şifreli olarak verildiği şeklinde yorumlanmıştı.


Derin odakların, karanlık yapıların sözcüsü The Economist. Her yıl, bir sonraki yıla ilişkin öngörülerde bulunan, dünyanın nasıl şekilleneceğine ilişkin açık veya örtülü mesajlar vermeyi adet edinen bi dergi. İşte 2017'nin kapağı...

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.