• Güncel
  • 14.11.2017 10:25
  • Son Güncelleme: 14.11.2017 - 10:25

İyi Parti'yi hizipleşme virüsü sardı

Mahmut Övür bugünkü yazısında Meral Akşener’in öncülüğündeki İYİ Parti’nin içerisindeki hizipleri kaleme aldı. Egosu tavan yapan Ümit Özdağ ve Koray Aydın’ın yanısıra parti içinde yeni hiziplerin oluştuğunun altını çizen Mahmut Övür, “Daha yolun başında, bir yanda FETÖ gölgesi, bir yanda "hizip virüsü", bir yanda farklı kimliklere tahammülsüzlük siyaseti...” diyor.

İyi Partiyi hizipleşme virüsü sardı

İşte Mahmut Övür'ün "İyi Parti'nin 'kötü' adamları mı?" başlıklı bügünkü yazısı:

İyi Parti'nin siyaset yolculuğu başladı ama asıl merak edilen nasıl süreceği. Bilinçli bir tercih mi yoksa bir siyaset mühendisliği ürünü mü bilemem ama bir Akşener partisiyle karşı karşıyayız. Sokaktan bakıldığında görünen bu... Oy alması da almaması da Akşener'in performansına bağlı. Ancak daha o sınav başlamadan, partiye klasik siyaset hastalığı "hizipçilik" virüsü bulaşmış durumda.
Kamuoyunda pek üzerinde durulmadı ama parti daha genel merkezini açmadan ilk firesini verdi. Kurucular ve Genel İdare Kurulu üyesi Şanlıurfa'da merkez sağ siyaset denildiğinde akla gelen Cevheri ailesinden, Necmettin Cevheri'nin oğlu Cevher Cevheri istifa etti. Kısa açıklamasında şöyle diyordu: "Olay, partinin teşkilat yapılanması ve görevlendirmelereilişkin görüş ayrılıkları sonucu, karşılıklı iyi dileklerle görevden ayrılmaktan ibarettir."
Bu açıklama, parti yönetiminde görev almadığı için istifa ettiği biçiminde yorumlandı. Yanlış da değildi çünkü Cevheri, çok daha kırılgan bir noktaya işaret etti: "Partinin teşkilat yapılanması ve görevlendirmelere ilişkin görüş ayrılıkları..."
Bu tespit İyi Parti'nin yakın gelecekte değil, şimdi çok ciddi bir tehlike yaşadığını gösteriyor. Daha yeni teşkilatlarını kurmaya çalışan bir partiden söz ediyoruz. Şu aşamada bile parti içinde birkaç isim ya rahatsız ya da onlardan rahatsızlık duyuluyor.
İki isim öne çıkıyor: Teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı Koray Aydın ve Medya ve Propagandadan sorumlu genel başkan yardımcısı Ümit Özdağ... İkisi de egosu yüksek, iddialı isimler. Biri rahatsız diğeri ise rahatsızlık duyulan isim. Denilenlere göre, Özdağ'ın rahatsızlığı daha çok "geri planda" kalmasıyla ilgili. Nasıl açığa çıkacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.
Koray Aydın ise rahatsızlık duyulan isim. Daha önce de "Partiyi ele geçirme hesabı yapacağı" söylendi ama şimdi teşkilatlarda yaptıklarıyla partide ciddi sorun yaşanacağı öngörülüyor. Tabii bu sadece bir öngörü değil; il ve ilçe teşkilatlarında yöneticileri tek tek belirlediği ve kimseyi de dinlemediği parti kulislerinde çok konuşuluyor.
Bu nedenle özellikle MHP'den gelen ve aktif siyasette rol alan kadrolarda derin bir rahatsızlık var. Orta Anadolu'dan bir partili şöyle diyor:
"Partiye katkı verir mi vermez mi diye bakmıyor, kendisine bağlılığa bakıyor. Kimseyi de dinlemiyor. Bu böyle gitmez tabii, en kısa zamanda patlar."
Aslında partide rahatsızların sayısı hayli fazla. Genel Başkan yardımcısı yapılmayan Yusuf Halaçoğlu ve Nuri Okutan gibi isimlerin küskünlükleri bir yana, teşkilatlar netleştikçe küskün sayısı ve gerilim de artıyor.
Son sıcak gelişme Ankara'dan. Hukuk ve Seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı Mustafa Erdem'le Koray Aydın arasında Dr. Yener Yıldırım'ın Ankara il başkanı yapılmaması yüzünden sert bir tartışma yaşandı. Bu arada Kocaeli İl Başkanı Haluk Ulusoy'un istifasını da hatırlatalım.
Bütün bunlara, partide çalkantıya yol açan genel başkan yardımcısı sol görüşlü Vedat Taylan Yıldız'la ilgili söylenenleri de eklemek gerek. Yıldız'ın solculuğu da etnik kimliği de "Ülkücü Gömleği"ni çıkartan ama bir türlü "Merkezci" olamayan milliyetçileri rahatsız ediyormuş...
Daha yolun başında, bir yanda FETÖ gölgesi, bir yanda "hizip virüsü", bir yanda farklı kimliklere tahammülsüzlük siyaseti... Buradan uzun soluklu siyaset çıkar mı, ne dersiniz? İyi Parti'deki bu gerginlik kötü adamların eseri mi yoksa üstlenilen misyon mu, onu da zaman gösterecek.

kalan karakter 1000

birsu birsu

Başlamadan biten parti...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.11.2017 18:53
öz.t. öz.t.

vah turkiyem uc koyunu gudemeyecek ler parti kuruyor ben vatandas olrak aklim almiyor aksener 15 temmuz öncesi basbakan olacagim bu böyle gitmez degiseceeeeeek diyerek toplantilar yapiyordu destek fetöden degilmiydi savcilar hic harekete gecmiyecekmi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.11.2017 13:59
ihsan ihsan

fetö için iyi ona hizmet edecek çünki

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 14.11.2017 11:13
FatiSultan FatiSultan

fetöcü guruplar birbirine girdiler İnşallah yerler birbirlerini, neymiş iyi parti, bari gerçek isim verseydiniz de isimi hainler fetöcü partisi, şunlara bakın bütün hırsızlar pislikler bir araya toplanmış bu Millet ile resmen alay ediyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.11.2017 10:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT