Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 10.11.2017 14:47
  • Son Güncelleme: 10.11.2017 15:30

’da için ağıt

'da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ’ün vefatının 79’uncu yıl dönümü töreninde lise öğrencisi Leyla Gök, Atatürk için ağıt yaktı. Öğrenci, salondaki izleyicilerden büyük alkış aldı.

Batman’da Atatürk için Kürtçe ağıt

'daki anma etkinlikleri, Vallik bahçesindeki büstüne çelenk konulmasıyla başladı. Törene Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Batman Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Coşkun Uçarcılar ile daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla birlikte vatandaşlar saygı duruşunda bulundu.

Atatürk'ü anma etkinlikleri daha sonra Kültür Merkezi salonunda devam etti. Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Gamze Kayaalp'in günün anlam ve önemini belirten konuşmasından sonra sahne alan oratoryumda okunan şiirler ile program devam etti.

Oratoryo sırasında 12'nci sınıf öğrencisi Leyla Gök, Atatürk'e uyarlanan, , "Neredesin Mustafam" adlı ağıtı seslendirdi.
"Vay dünya, hain dünya, Mustafam ölmüş bu dünyada, hain dünya, vay dünya, Mustafa'm ölmüş bu dünyada." sözlerinin yer aldığı ağıt, büyük alkış alırken, salonda duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.

İlk kez sahnede Kürtçe ağıt yaktığını belirten Leyla Gök, "Aslında daha iyi okuyabilirdim, bu kadar kişinin karşısına ilk kez çıktım, heyecanlandım" dedi.

Etkinlik, Atatürk'un sevdiği şarkıların okunmasının ardından daha önce yapılan spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.