Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 08.11.2017 09:23
  • Son Güncelleme: 08.11.2017 09:27

Yeni projesi görüldü önyargılar kırıldı

Projeyi görmeden ‘yıktırmayız’ diyerek propaganda yapanların yüzünden uzun yıllar kaybedildiğini söyleyen mimar Murat Tabanlıoğlu, “Yeni projesi görüldü, algılar şimdi değişti. Birçok yerden olumlu tepkiler alıyoruz” dedi.

Yeni AKM projesi görüldü önyargılar kırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Haliç Kongre Merkezi'nde tanıttığı Projesi'nin mimarı Murat Tabanlıoğlu AKŞAM'a konuştu. 2008 yılından bu yana tartışma konusu haline gelen ve sürekli siyasi zemine çekilmeye çalışılan yeni projenin beğenildiğini anlatan Tabanlıoğlu, Geziciler ve bazı çevrelerin 'yıktırmayız' propagandası için "Daha projeyi görmeden karşı çıkıp eleştirdiler. Senelerce zaman kaybettik. Zamanımız harcandı. Yoksa çoktan bitip hizmete girmişti. Fikirler şimdi değişti" dedi. Tabanlıoğlu tanıtım sonrası önyargıların yıkıldığını belirterek, proje sonrası ODTÜ'den tebrik telefonları aldığını söyledi.

2 PROJE HAZIRLADIK
Daha önce 2 proje hazırladıklarını söyleyen Tabanoğlu, "İlk projemiz o yıllarda bina birinci derecede tarihi eser göründüğü için Anıtlar Kurulu tarafından, Mimarlar Odası, Sendikalar Odası ve bazı sanatçılar tarafından sakıncalı bulundu. Onun üzerine biz ikinci bir proje hazırladık. Bu sakıncalar daha çok mimari değişiklikler ile ilgiliydi ve bu onların yorumuna göreydi. Ama daha sonra hepimizin bildiği gibi proje durdu.

21.YÜZYILIN ESERİ OLACAK
Bir süre sonra büyük bir heyecanla Eski Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı beni arayarak yeni ile ilgili görev verildi. Bu binayı yeniden nasıl şekillendirebiliriz diye. Tam 21'inci yüzyıla ait bir salon yapmak burada en önemli durumdu. Bizim kendi 'Devlet Opera ve Balemiz' var ama insanlar bittiğinde görecekler ki dünyanın çeşitli ülkelerinden opera ve bale temsilleri artık yeni AKM binasında olacak."

CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN PROJENİN BİZZAT TAKİPÇİSİ
İnsanların gördüğü bu poje üzerinde 3 ay çalıştık. Bu konsept bir proje ama biz buna paralel olarak teknik projeleri de yapıyoruz. Amacımız bunu Kültür ve Turizm Bakanlığımıza olabildiğince gelişmiş bir proje olarak verip bunun ihaleye çıkıp iyi bir müteahhit tarafından hayata geçirilmesi. 2019'un ikinci yarısında ilk temsilin olacak olması oldukça iddialı bir söylem. Ben bu işi yapacak tüm ekibimi topladım. Gece gündüz çalışmalara devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız da projeyi her ay izleyeceğini söyledi. Bizzat takipçisi olacak. Bu da çok güzel bir şey. Kendisi de projenin içinde olmak istiyor. Projede kullanılacak malzemeleri bile kendisine gösterdik. Bire bir bu temaslarda bulunduk. Bu da bizim için gurur veriyor. Yeni AKM binasının gençlerimize ve İstanbullulara bırakacağımız en önemli mirası olacaktır. Taksim Meydanı'nın havası değişecek. Zaten meydanlar etrafındaki yeni binalar ile oluşur. O yüzden bence önemli bir nokta olacak.

SALON HALKLA BÜTÜNLEŞECEK
Yeni AKM projesinde bu nedenle salonun halk ile bütünleştirilmesi gayreti içine girdik. Nüfusu milyonları aşmış bir şehirde sadece bunu 2 bin 500 kişiyle değil binlerce kişiyle paylaşmak daha önemli.

ANNEMİ BİLE İKNA ETTİM
Şu anda benim en yakın çevrem de ilk defa gördü. Annem çok beğendi. Annem bana eskiden 'O binaya dokunulamaz babanın yaptığı binayı bozuyorsun' derdi. Ama şunu iddialı söylüyorum. Yaşasaydı babam da bu binayı çok severdi.

Akşam

60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

serdar serdar

gelişime kapalı, dar kafalıların karşı çıktığı yeni akm projesi, şehre yeni bir çehre olacak... hala tartışma çıkarmak isteyenlerin durumu ise klinik bir vakadır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.11.2017 14:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.