Bugünkü
Takvim

basınında gündem Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kesin tarihi henüz belirlenmemiş Atina i daha şimdiden ’da gündemin üst sıralarına oturdu. Kasım sonu ya da Aralık başında gerçekleşmesi beklenen bu ziyarete Atina’da şimdiden çok büyük ilgi gösteriliyor.

  • Güncel
  • 31.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 31.10.2017 17:01
ABONE OL
Yunanistan basınında gündem Erdoğan

in gerçekleşmesi halinde, Erdoğan, 65 yıl sonra 'a gelecek ilk TC Cumhurbaşkanı olacak. Atina'yı son olarak 1952 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ziyaret etmişti.

İLK ADIMI BAŞBAKAN YILDIRIM ATTI
'ın Atina ziyareti ile ilgili ilk adım Başbakan Binali Yıldırım'ın geçen Haziran ayında Yunan Başkentine yaptığı ziyaret sırasında atıldı.

Yıldırım, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile görüşmesinde, Erdoğan'ın bu yıl içinde Atina'yı ziyaret niyetini iletti.

Pavlopulos, bu niyeti memnuniyetle karşıladığını vurguladı ve ziyaretin iyi hazırlanması gerektiğini belirtti.

Pavlopulos, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) teşkilatının 25'nci kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlenen zirveye katılarak, Türkiye'yi ziyaret eden ilk Yunanistan Cumhurbaşkanı olmuştu. Türkiye'yi 1952 yılında Kral Pavlos ve eşi kralice Frideriki ziyaret etmişlerdi.

İKİNCİ ADIM KOCYAS'DAN
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, geçen hafta Ankara ziyareti sırasında, Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabulü sırasında resmi daveti iletti. Kocyas Atina'ya dönüşünde düzenlediği basın toplantısında "Erdoğan daveti kabul etti ve ziyaretin hemen gerçekleşmesini istedi. Henüz tarih belirlenmedi. Kasım ayının sonları ya da Aralık başlarında olabilir diye düşünüyoruz" dedi.

"İLİŞKİLERİ ÇOK İYİ"
Yunan Cumhurbaşkanlığı'ndan son günlerde medyaya "Erdoğan-Pavlopulos ilişkilerinin son derece iyi olduğu" şeklinde bilgiler sızdırıldı. Erdoğan ile Pavlopulos bugüne kadar başbaşa bir görüşme yapmamalarına rağmen, sık sık telefonda konuştular.

Hürriyet'in haberine göre; Pavlopulos, 2015 Mart'ında Yunan Parlamentosu'nda yapılan oylama sonucu Cumhurbaşkanı seçildiğinde kendisini arayarak tebrik eden ilk yabancı lider Erdoğan idi. Yunan Cumhurbaşkanı, 2016'da Türkiye'deki terör saldırılarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak, terörü sert bir şekilde kınadı ve taziyelerini iletti.

15 Temmuz darbesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak dayanışmasını dile getiren ilk yabancı liderlerden biri Pavlopulos idi.

Pavlopulos Türkiye'de Anayasa değişikliği için geçen 16 Nisan'da yapılan referandumdan sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak tebrik eden ilk yabancı liderlerden biri oldu.

Merkez sağ eğilimli Pavlopulos, Cumhurbaşkanı seçilmeden önce Yeni Demokrasi (ND) partisi hükümetlerinde 2004-2009 yıllları arasında İçişleri Bakanı idi.

"TİCARET HACMİ 10 MİLYARA ÇIKMALI"
Hafta sonunda, Yunan medyası Erdoğan'ın tarihi henüz belirlenmemiş Atina ziyaretine sayfalarca yer ayırdı.

Real News gazetesi, Erdoğan'ın Ankara'da Kocyas'ı kabulünde "6 milyar euro ticaret hacmimiz, önümüzdeki yıl 10 milyara çıkmalı" dediğini ileri sürdü.Gazete, Kocyas'ın da "Türkiye'yi AB'da en hararetli savunan ülke biziz" dediğini iddia etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.