Bugünkü
Takvim

Sınırda önemli gelişme! Teslim ediliyor...

Şırnak'ta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak Silahlı Kuvvetleri birliklerinin de katılımıyla tatbikat yaptığı Silopi ilçesinde, iki ülke askerleri Habur Sınır Kapısı'na doğru harekete geçti

  • Güncel
  • 31.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 31.10.2017 11:19
ABONE OL
Sınırda önemli gelişme! Teslim ediliyor...

Habur Sınır Kapısı'nın karşısında bulunan peşmergenin kontrolündeki Irak merkezi yönetimine teslim ediliyor. Devir teslim töreninde Irak Genelkurmay Başkanı ve 2.nci Ordu Komutanı hazır bulunuyor.

Irak sınırındaki Habur Sınır Kapısı'na yaklaşık 3 kilometre mesafede tır parkının karşısındaki alanda 18 Eylül'de başlatılan, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla sevk ve idaresinde, 28. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut emir komutasında yürütülen tatbikata katılan Türk askerleri ile Irak Silahlı Kuvvetleri birlikleri 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı Şehit Ercüment Türkmen Kışlasından zırhlı araçlarla çıkış yaptı.AA'nın aktardığına göre; Siren sesleri eşliğinde iki ülke askerleri zırhlı araçlarla Habur Sınır Kapısı'na doğru yöneldi.

Irak Özel kuvvetleri ile 28. Komando Piyade tugayı sınırdaki geçişin ardından Peşmergeden kapının alınması için beklemeye başladı. Peşmerge'nin de direnmeden Halil İbrahim sınır kapısını Bağdat yönetimine bağlı askerlere teslim ettiği bildirildi.

HALİL İBRAHİM'DE GÖVDE GÖSTERİSİ
44 gündür Habur bölgesinde Türk ve Irak kuvvetlerinin gerçekleştirdiği ortak tatbikatın ardından bugün Halil İbrahim'e çıkartma yapıldı. İki askeri birlik sabah saatlerinde sınır kapısına girerken içtimalarını burada gerçekleştirdiler. Zırhlı araçlar ve çalan sirenler ile bölgeye gelen kuvvetler Peşmerge'ye karşı gövde gösterisi yaptı.

BAĞDAT'IN SINIRLARI BOŞALTMA TALEBİ
Bağdat yönetimi tüm sınır kapıları ve devlet binalarının kontrolünün merkezi hükümete bağlı güçlere teslim edilmesi konusunda uyarıda bulunmuş ve IKBY'ye süre vermişti. Sürenin dolması ile bilrikte sadece Halil İbrahim sınır kapısı teslim edilmeden kalmış, o da bugün Türk ve Irak askerlerinin gerçekleştirdiği ortak tören ile peşmergeden alındı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.