Bugünkü
Takvim

Azerbaycan'da tarihi gün

Asrın projesi "Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı açılıyor. Hattın açılması nedeniyle Bakü'de tören düzenleniyor. Törende önemli açıklamalarda bulundu.

  • Güncel
  • 30.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 30.10.2017 15:48
ABONE OL
Azerbaycan'da tarihi gün

"Demir İpek Yolu" denen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun ilk resmi seferi bugün gerçekleşiyor. İlk tren, ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in de katıldığı törenle Bakü'den Kars'a doğru yola çıkıyor. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar;
Bugün istikbalimiz için çok önemli adımlar atıyoruz. Bu proje ile Asya, Avrupa Ve Afrikayı birbirine bağlıyoruz.

Kararlılığımızın ve vizyonumuzun ortak kararı olan bu proje çok önemli. Bu proje zahmetle yapıldığı için çık kıymetlidir. Bizler dünyanın kalbi olan son derece stratejik bir coğrafya da yaşıyoruz.

Proje ülkelerimizin gelişimine katkı sağlayacak. Proje nakliyeciler açısından en avantajlı imkanları sunacak.

15-20 MİLYON TON YÜK

BTK Demir Yolu hattıyla başlangıçta 1 milyon yolcu, 4 milyon ton yük, gelecek süreçlerde ise yaklaşık 6.5 milyon yolcu 15-20 milyon ton yük taşınması hedefleniyor.

İLK TREN YOLA ÇIKTI
Konuşmaların ardından ilk tren Erdoğan, Aliyev ve Kvirikaşvili'nin butona basmasıyla birlikte ilk tren yola çıktı.

,

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.