Bugünkü
Takvim

Asrın projesi yarın açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'nin katılımıyla Bakü'den 30 Ekim'de ilk resmi tren seferi başlatılacak Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında taşınacak yükün yıllık 50 milyon tona ulaşması hedefleniyor.

  • Güncel
  • 29.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 29.10.2017 08:03
ABONE OL
Asrın projesi yarın açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın 829 kilometreden oluşan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin açılışını yapacak. Açılış Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'yle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın da katılacağı törenle yapılacak.

1.6 MİLYARA MAL OLDU
Türkiye kesiminin maliyeti yaklaşık 1.6 milyar liraya tamamlanan projede, Azerbaycan ve Gürcistan sınırlarından geçen hat, Sovyet standartlarında olup, ray açıklığı bin 520 milimetreden oluşuyor. Türkiye'de ise ray açıklığı bin 435 milimetre. Bu sebeple Gürcistan sınırlarında yer alan Ahalkalaki istasyonu içerisinde boji değiştirme istasyonu kurulurken, aktarma da buradan yapılacak.

14 ÜLKE TİCARETİ COŞACAK
Türkiye kesiminin maliyetinin öz kaynaklardan karşılandığı belirtildi. Gürcistan kesimi Azerbaycan tarafından finanse edilirken, projenin bütünü için Çin'in finansman anlamında herhangi bir katkısı olmadığı kaydedildi. Demiryolu İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Çin arasında yapılacak ticareti de kolaylaştırması amaçlanıyor.

3 MİLYON YOLCU 17 MİLYON TON YÜK
Başlangıçta yıllık 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak olan demiryoluyla, 2035 yılı sonunda 3 milyon yolcu ve 17 milyon ton yük taşınması planlanıyor. Projeyle yük taşıma süreleri de ciddi oranda azalacak.

kalan karakter 1000

Mehdi Mehdi

İnşallah.Demiryolu ağına ağırlık,ehemmiyet verelim İnşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.10.2017 09:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.