Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 27.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 27.10.2017 07:45
ABONE OL

Baba 'cü, oğulları 'çı

'ın hücre evine yapılan baskının ardından -DEAŞ işbirliği de gözler önüne serildi. Sözde DEAŞ bayrağıyla poz veren militanın telefonundan Gülen fotoğrafları ve Yurtta Sulh Konseyi’nin yazışmaları çıktı. Babasının da FETÖ’den tutuklandığı öğrenildi.

Baba FETÖ'cü, oğulları DEAŞ'çı

Türkiye'yi kıskaca almak isteyen ve terör örgütlerinin aynı perde arkasından yönetildiği günyüzüne çıktı. İstanbul İl Jandarma ekiplerince Silivri'de hücre evine düzenlenen operasyonda ele geçirilen bir fotoğraf ile düğmeye basıldı. 4 Ekim 2017'de o fotoğraf karesinden yola çıkan jandarma ekipleri, İstanbul, Ankara ve Tekirdağ'da eşzamanlı baskınlar düzenledi. 7'si İstanbul, 1'i Ankara, 1'i de Tekirdağ'da gözaltına alınan 9 şüpheliden 5'i tutuklanırken, 2'si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

TELEFONDA DARBE YAZIŞMALARI BULUNDU
DEAŞ'ın sözde bayrağının önünde poz veren militanlardan biri olan F.Ö. ile ilgili çarpıcı bilgilere ulaşıldı. DEAŞ militanı F.Ö.'nün telefonundan Fetullah Gülen'e ait fotoğraflar ve Yurtta Sulh Konseyi'ne ait yazışmalar çıktı. F.Ö.'nün babası S.Ö.'nün de Fetullahçı Terör Örgütü operasyonu kapsamında gözaltına alınarak tutuklandığı öğrenildi. Operasyonda 2 silah, 1 de av tüfeğine el kondu. Silahların hangi suçlarda kullanıldığına ilişkin araştırmaların sürdüğü kaydedildi.

DEAŞ'IN VIDEOLARINI SESLENDİREN İSİM
Ankara'da yaşayan A.K. isimli arkadaşının evinde yakalanan A.Ç.'nin de Suriye'ye gidip gelen militanlardan olduğu belirtildi. Kod adı Ebu Hureyrah olduğu belirlenen A.Ç.'nin, DEAŞ militanlarıyla Telegram üzerinden iletişim kurduğu saptandı. Ayrıca A.Ç.'nin telefonunda kayıtlı 2 kişinin örgüte üye olmaktan yakalandığı öğrenildi. A.Ç.'nin yakalandığı evde elbise dolabı içinde bir ses sistemi bulundu. Örgütün sözde şeri kadısı olarak yayın yapan A.Ç.'nin bu sistemle, YouTube'a yüklenen DEAŞ videolarını seslendirdiği tespit edildi.


*DEAŞ bağlantısı tespit edilen şüphelilerin, telefon kayıtlarında örgüt jargonuna da rastlandı. Telefon rehberine pek çok kişiyi 'Ebu' olarak kaydeden militanların mesajlaşmalarında 'akhi' kelimesini kullanması da örgüt mensubiyetine delil kabul edildi.

YAPILAN ARAMADA FETÖ BULGULARI ÇIKTI
Şüphelilerden A.K.'nin bir televizyon kanalında sözleşmeli personel olarak çalıştığı belirlendi. A.K.'nin evinde yapılan aramalarda ise 2 Zaman Gazetesi kupürü, 1 Bank Asya reklam kupürü, 1 Bank Asya reklam tişörtü, 2 pasaport bulundu.

Söz konusu fotoğrafta yer alan M.P. isimli şahsın telefonunda ise Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayuncuk'a ait videolar çıktı. Yine aynı fotoğrafta yer alan DEAŞ'lı diğer teröristlerin isimlerinin Z.A., S.Ö., D.A.A., A.K., C.T. ve M.A. olduğu öğrenildi.

BABA FETÖ'CÜ OĞULLARI DEAŞ'ÇI
FETÖ-DEAŞ işbirliği İstanbul İl Jandarma ekiplerinin operasyonuyla ortaya çıktı. DEAŞ üyesi F.Ö.'nün babası S.Ö.'nün, FETÖ üyeliği nedeniyle gözaltına alınarak tutuklandığı öğrenildi. S.Ö.'nün, gençleri toplayarak eşinin akrabasına ait bir evde Fetullah Gülen'in yasak yayınlarını okuyup kamp yaptırdığı tespit edildi. S.Ö., 15 Temmuz hain darbe kalkışmasından sonra çok sayıda kitap ve evrakı evin bahçesinde yaktıkları ihbarıyla gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

3 çocuk babası olan S.Ö.'nün F.Ö. isimli oğlu DEAŞ operasyonu kapsamında tutuklandı. Diğer oğlu S.Ö.'nün de aynı operasyon kapsamında hakkında işlem yapıldığı, oğul S.Ö.'nün Suriye'de olma ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi.