Bugünkü
Takvim

ABD’lilerden savcılara casusluk teklifi

’cü polis ve savcılarla bağlantılı çıkan ABD konsolosluğu görevlilerinin, 2012 yılında savcılara, dosyalardan fotoğraf çekme teklifinde bulunduğu ancak savcıların kabul etmediği ortaya çıktı

  • Güncel
  • 26.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 26.10.2017 06:49
ABONE OL
ABD’lilerden savcılara casusluk teklifi
üyesi polis müdürleri ile 17/25 Aralık öncesinde yoğun telefon ve ziyaret trafikleri tespit edilen, Zekeriya Öz'le bağlantıları belirlenen ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanlarının, yeni bir skandalı daha ortaya çıktı. ve Jason Sandoval'ın 2012'de FETÖ'cü polisler aracılığı ile İstanbul'da bir grup savcı ile bir araya gelip, dosyalarından fotoğraf çekme teklifinde bulundukları ortaya çıktı. 2 savcı ise "Bu düpedüz casusluk, kesinlikle kabul edemeyiz" diyerek geri çevirdi.

BOĞAZ'DAKİ OTELDE KUMPASÇILARLA
ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlileri, Ağustos 2012'de ABD Uyuşturucu ile Mücadele Birimi (DEA) adı altında Boğaz'daki lüks bir otelde İstanbul Emniyeti ve yetkili savcılarla resmi bir toplantı düzenledi. Toplantıya Diyarbakır ve İzmir'den bir, İstanbul'dan ise 2 savcı katıldı. Toplantıda ABD'li görevliler Metin Topuz ve Jason Sandoval, Türk tarafından ise dönemin Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç ve 17/25 kumpasında rol oynayan çok sayıda polis amiri hazır bulundu. Toplantının son bölümünde Yakup Saygılı savcılara ABD'lilerin ilginç bir talebini iletti. ABD'liler takip ettikleri bazı gizli dosyalar ile ilgili bu savcılara gidecekler dosyadan istedikleri belgelere ilişkin fotoğraf çekmek istiyordu. Bu iş için ise Jason Sandoval görevli olacaktı. Plana göre Sandoval sık sık adliyelere gelecekti.
Metin Topuz (üstte), FETÖ'cü polis ve savcılarla görüşme talimatını 'amirim' dediği Jason Sandoval'dan aldığını açıklamıştı.

'İSTEDİĞİNİZ ŞEY CASUSLUK'
Halen etkin bir görevde olan ve FETÖ karşıtlığı ile tanınan İstanbul'dan gelen 2 savcı, teklif karşısında dehşete düştü. "Sizin teklif ettiğiniz casusluk... Böyle bir şeye asla izin veremeyiz" diyerek tepki gösterdiler. Savcıların cevabına Yakup Saygılı'nın bozulduğu ve tepki gösterdiği de öğrenildi. Casusluktan tutuklu Metin Topuz'un savcılara, "Ben Zekeriya Öz ve Fikret Seçen'i iyi tanışırım. Yanların gider gelirim" dediği de öğrenildi. Topuz sorgusunda, FETÖ'cü polis ve savcılarla görüşme talimatını 'amirim' dediği Jason Sandoval'dan aldığını açıklamıştı.

Sabah

kalan karakter 1000

vtnds vtnds

abd'nin icini oyle karistiralim ki,gorsunler nasil oluyomus,.!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.10.2017 11:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.