Bugünkü
Takvim

sözcüsünden büyük terbiyesizlik

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, SABAH Washington temsilcisinin “YPG’nin terörist elebaşı Öcalan’ı övmesiyle ilgili” sorusuna cevap vermek yerine iftiralar attı.

  • Güncel
  • 26.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 26.10.2017 08:47
ABONE OL
ABD sözcüsünden büyük terbiyesizlik

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin Abdullah Öcalan için doldurduğu video ile ilgili SABAH'ın sorduğu soruya tam cevap vermek yerine nezaketsizlik yapmayı tercih etti. Nauert'e, Rakka'da açılan Öcalan posterleri sonrasında yayımladığı mesajı hatırlatarak, "Sizin Öcalan hürmeti hak etmiyor açıklamanız üzerine, YPG Rakka'daki militanlarına Öcalan övgüsü dolu bir video doldurtmuş. Buna yorumunuz nedir?" diye sorduk. Nauert'e ayrıca YPG'nin ABD'nin sahadaki ortağı olduğunu da hatırlattık.

ÖNCE KLASİK CEVAP
Nauert önce hep alıştığımız bir cevapla başladı. Sabah saatlerinde basın bürosuna gönderdiğimiz halde videoyu görmediğini, dünyanın her yerinden pek çok grup ve liderden yorum geldiğini, hepsine tek tek yorum yapamayacağını söyledi. Sonra da ekledi: "Tüm taraflardan, bahsettiğin video da buna dahil edilebilir, saldırgan ve ek tansiyon yaratacak hareketlerden kaçınmasını bekliyoruz." Türkiye vize krizi hakkında başka bir soru sormaya hazırlanırken, konu bir anda çalıştığım SABAH gazetesine geldi. Sözcü Nauert, nezaketsiz bir şekilde gazetemizle ilgili ithamlarda bulundu ve ABD'nin Türkiye ile çok yakın çalıştığını bunun da devlet yayınına ya da hükümet-özel sektör ortaklığı yayınına çalışan biri olarak çok iyi farkında olmam gerektiğini söyledi.

JOHN BASS ETKİSİ
Cevap olarak kendisine SABAH'ın özel bir şirket olduğunu söyledik. Kendisi iddiasında ısrarcı olarak, SABAH'ın hükümet tarafından fonlandığını iddia etti. Hükümet fonu olmadığını, SABAH'ın özel bir şirket olduğunu tekrarladık. Bunun üzerine alaycı bir şekilde, "Tamam" diyerek başka bir soruya geçti. ABD'li yetkilinin bu konudaki tavrı Türkiye'de SABAH gazetesinin yayınlarından ABD Büyükelçisi John Bass'in rahatsızlık duymasıyla doğrudan ilişkili. Bass daha önce de sansürcü yüzünü göstererek, gazetemiz köşe yazarı Hilal Kaplan'ı da bir basın toplantısı katılım listesinden son anda çıkartmıştı. İki haftayı geçen vize krizinde, tarafların tansiyonu düşürmesini beklerken, ABD adına resmen konuşan bir kişinin böyle bir tavır göstermesi ikili ilişkilerde psikolojik eşiğin aşıldığını gösteriyor. ABD Dışişleri Bakanlığı bir anlamda SABAH'tan rahatsızlığını doğrudan Türkiye ile ilgili olmayan bir soruya verdiği cevapla belirtmek istemiş gibi görünüyor.

Ragıp Soylu/Sabah

kalan karakter 1000

tevfik,,, tevfik,,,

imansızlık işte böyle bir şey ,pisliğe batarlar ,acımadan öldürtürler ,haksızca milletin malına rızkına devletine göz dikerler ,bi de utanmadan adaletten medeniyetten bahsederler,

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.10.2017 11:33
Yusuf Yusuf

Ne beklenirki şeceresi bozuk kefereden

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.10.2017 09:28
serhat serhat

abd ye bak dünyada maskara olmuş bir abd... teröristlerin oyuncagı abd...... yazık bayragı teröristlerin elinde oyuncak olmuş bir abd dünyanın süper oyuncagı abd.. rezil abd...........terörist abd..... pkk lılar abd ve abd bayragına küfrediyorlar............

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 26.10.2017 09:28
VATAN SANA CANIM FEDA VATAN SANA CANIM FEDA

ABD UŞAKLIK EDEN MEDYAYA ALIŞKIN.MİLLİ VE YERLİ MEDYA ONLARI RAHATSIZ EDER ONLAR SADECE YALAKALIK YAPANLARI SEVER.MİLLİ MEDYA BU SORULARI SORAR CNN VS.SORAMAZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 26.10.2017 09:05
vatandaş vatandaş

olaylar türkiyede oldumu basın özgürlüğü ama abd de oldumu hükümet tarafından fonlanıyor.ya kardeşim gak mı guk mu.karar verin.işimize gelmedi deyin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.10.2017 08:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.