Bugünkü
Takvim

'de müslümanlar üzerinde ırkçılık

'de 'müslümanlar ile empati yapmak' temasıyla yayınlanan 'My week as a Muslim' programı, sınırını aşarak ırkçılık boyutlarına ulaştı.

  • Güncel
  • 24.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 24.10.2017 10:46
ABONE OL
İngiltere'de müslümanlar üzerinde ırkçılık

kanalı Channel 4'de yayınlanan 'My Week as a Muslim' programında katılımcıların bir haftalarını 'sözde Müslüman' olarak geçirerek Müslümanları anlayabileceği iddia edildi. Program Müslümanları anlamaktan daha çok ırkçı bir şova dönüştü.

YÜZÜNÜ BOYAYIP PROTEZ BURUN TAKTILAR
Programda, ana karakter olan Katie Freeman isimli kadın, belgesel program için protez burun ve yüz boyası ile de "Pakistanlı bir kadına" benzetiliyor. Yapımcılara göre, Müslümanlar'a karşı ön yargılı olan Katie Freeman'ın, bu sayede "İngiltere'de Müslüman olmanın ne demek olduğunu deneyimlemesi" sağlandı. Program İngiltere'deki eleştirmenlerinin birçoğu tarafından beğenilmedi.

BU KADAR DÜŞTÜK MÜ?
Guardian gazetesinin televizyon yazarı Rebecca Nicholson, belgeseli, "Gülünç bir konsept" olarak tanımladı ve şunları yazdı:

"Gerçekten İngiltere'deki ırkçılık sorununu anlamak için bu kadar güçsüz ve basit bir önermeye kadar düştük mü ? Bu programa göre, ırkçılığın utanç verici bir şey olduğunu anlamamız için, "kahverengi" suratlı beyaz birinin, bir barın önünden geçerken sözlü saldırıya uğramasını izlememiz gerekiyor. Neden Saima'nın (Pakistanlı ailedeki anne karakteri) tecrübelerini dinlememiz yeterli değil. Neden izleyicinin sonuca varabilmesi için, ancak Katie'nin gözünden yaşananları izlemesi gerektiğini düşünüyoruz?"

GERÇEKTEN MÜSLÜMAN BİR KADINA NEDEN SORMADINIZ?
The Times gazetesinin televizyon yazarı Carol Midgley de programı eleştiren bir yazı kaleme aldı ve şunları belirtti:

"Eğer Cheshire'dan bir kadın alıp, yüz boyası ve protez burunla ona kılık değiştirtip, İslam karşıtlığının anlaşılması niyetiyle bir belgesel yapıyorsanız önce şu net soruya yanıt vermelisiniz: Gerçekten Müslüman olan bir kadına bu soruları neden sormadınız?"

MÜSLÜMANLIK BİR IRK DEĞİLDİR
Programı beğenmeyen bir izleyici, "Müslümanlık bir ırk değildir. Neden bu kadının suratını boyamasını istediniz" diye yazdı.

KIRGINLIKLARINI ANLIYORUZ
İngiliz Müslüman Konseyi'nden programın yayını öncesi BBC'ye yapılan açıklamada, eğer kendilerine danışılsaydı "kahverengi suratı" tavsiye etmeyecekleri ifade edilerek "yaşanan derin kırgınlığın anlaşılır olduğunu" belirtti.

kalan karakter 1000

ihsan ihsan

İngiliz gavuru resmen Müslümanları istismar ediyor kafi,r pislik

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.10.2017 11:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.