Bugünkü
Takvim

davasında 'cü hainlere ceza yağdı!

'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara Gölbaşı'ndaki 'a giderek yayınları kesmeye çalışan 5'i sivil 17 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

  • Güncel
  • 23.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 23.10.2017 17:36
ABONE OL
TÜRKSAT davasında FETÖ'cü hainlere ceza yağdı!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün () 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Gölbaşı'ndaki yerleşkesinde yayınları kesmeye çalışan 5'i sivil 17 kişinin yargılandığı davada, 4 firari sanığın dosyası ayrılırken, diğer sanıklara, "Anayasa'yı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Asker sanıklar da TÜRKSAT personelleri Ahmet Özsoy ve Ali Karslı'nın şehit edilmesi nedeniyle ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) eski personelleri Eray Uçkun, İbrahim Altınok, Melih Varol, Mustafa Altunay, Mesut Sancak, Fatih Arslan, Ersan Kuluçlu, Osman Kemal Küçük ile sivil sanıklar Aydın Yavuz, Birol Baki, Burhan Güneş, Salih Mehmet Dağköy ve Uğur Özüdoğru ve avukatları katıldı. Duruşmada, müştekiler, Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı ve TÜRKSAT'ın avukatları da hazır bulundu.

Kimlik tespitlerinin ardından Mahkeme Başkanı Bayram Kantık, sanıklardan Eray Uçkun'un avukatının mezaret bildirerek duruşmaya katılmadığını açıkladı. Heyet, duruşmanın karar aşamasında bulunması, sanığın ve avukatının esas hakkındaki savunmalarını yapmasını göz önüne alarak, avukatın mazeretini reddetti, duruşmaya devam kararı verdi. Ardından sanıklara son sözleri soruldu.

Sanık Eray Uçkun, "Verilen emirlerle hareket ettim, vicdanım rahat, iki şehitten dolayı üzgünüm. Her şeyi mahkeme-i kübraya bırakıyorum." dedi.

Sivil sanık Birol Baki, "Işık cihazlarını üreten bir şirketin sahibi, iş adamıyım. Hiçbir örgüte üye değilim, beratımı istiyorum." savunmasını yaptı.

Asker sanıklardan Mustafa Altunay, "Vicdanım rahat. Mahkemenin adil bir yargılama yaptığına zerre kadar inancım yok. Mahkeme-i kübrada tekrar görüşeceğiz.", Osman Kemal Küçük'ün ise "Hakkın adaleti asla şaşmaz, vicdanım rahat, yattığımda çok rahat uyuyorum. Yattıklarında rahat uyuyamayanlar düşünsün. Vereceğiniz karar asla bir son değildir, belki de başlangıçtır. Herkes beklesin ve görsün." şeklindeki son sözleri salondaki müştekilerin tepkisine neden oldu.

Diğer sanıklar da son sözlerinde beraatlarına karar verilmesini talep etti.

Karar açıklanmadan önce duruşma salonunda, TÜRKSAT çalışanları ve müştekiler ile bazı sanık yakınları arasında sözlü gerginlik yaşandı. Emniyet güçlerinin araya girmesinin ardından salon boşaltıldı.

KARAR
Son sözlerin alınmasının ardından Mahkeme Başkanı Bayram Kantık, 4 Nisan 2017'de başlayan yargılamada heyetin kararını açıkladı.

Buna göre, 5'i sivil 17 kişinin yargılandığı davada firari sanıklar eski ÖKK personeli üsteğmenler Tayfun Karaöz, Ergün Özyurt, İsmail Donat ile eski astsubay İbrahim Yılmazbaş'ın dosyası ayrıldı.

Diğer 13 sanığa, "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ayrıca asker sanıklar hakkında, TÜRKSAT personelleri Ahmet Özsoy ve Ali Karslı'nın şehit edilmesi nedeniyle ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolundu.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT yerleşkesinde yayınları kesmeye çalışan 8 asker sanığa, üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli yağma ve mala zarar verme suçlarından toplam bin 463'er yıl hapis cezası verildi.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Mahkeme Başkanı Bayram Kantık'ın okuduğu karara göre, davanın asker sanıkları Eray Uçkun, Mustafa Altunay, Osman Kemal Küçük, Ersan Kuluçlu, Fatih Aslan, İbrahim Altınok, Mesut Sancak, Melih Varol'un anayasayı ihlal ile TÜRKSAT personelleri Ahmet Özsoy ve Ali Karslı'nın şehit edilmesi nedeniyle üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması kararlaştırıldı.

Bu sanıklara ayrıca, TÜRKSAT baskınında yaralanan 6 müşteki yönünden kasten öldürmeye teşebbüs suçundan 6'şar kez 18 yıl olmak üzere toplam 108 yıl hapis cezası verildi. 8 asker sanık, tehdide maruz kalan ancak yaralanmayan 15 müşteki yönünden ise 15'er kez 15 yıl, toplamda ise 225 yıl hapis cezası aldı.

Sanıklara, darbe girişimi gecesi TÜRKSAT'ta alıkonulan 36 müşteki yönünden ise kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan 36'şar kez 15 yıl olmak üzere toplam 540 yıl hapis cezasına hükmedildi.

Sanıklar, nitelikli yağma suçundan da 29'ar kez 20 yıl olmak üzere 580 yıl, mala zarar verme suçundan 6'şar yıl, kamu malına zarar verme suçundan ise 4 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Böylece, davanın eski Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli 8 asker sanığına ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarının dışında toplamda bin 463 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi.

İDDİANAME
İddianamede, sanıkların darbe girişimi gecesi yayınların kesilmesi için TÜRKSAT'a gittikleri, sivil sanıkların de aynı amaçla "teknik personel" olarak burada bulundukları anlatılmıştı.

TÜRKSAT AŞ Tesisler İşletme Direktörü Ahmet Özsoy, güvenlik amiri Ferhat Derecik ve şirket görevlisi Ali Karslı'nın, darbecilerden önce tedbir amacıyla kuruma geldikleri ve personeli yönlendirdikleri ifade edilen iddianamede, çevre kontrolü yaptıktan sonra araçla nizamiye kısmına gelen Özsoy ve Karslı'nın, sanıkların ateş açması sonucu şehit olduğu, Derecik'in de yaralandığı belirtilmişti. Dava, 4 Nisan'da görülmeye başlanmıştı.

kalan karakter 1000

serdar serdar

adalet yerini buldu. ihanet edenler cezasız kalmadı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.10.2017 16:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.