Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 22.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.10.2017 10:10
ABONE OL

nerede terör orada!

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi John , Afganistan’da Kabil Büyükelçisi olarak göreve başladı. Bass makamına oturur oturmaz ülke kan gölüne döndü, 3 günde 87 kişi terör saldırılarında hayatını kaybetti.

Bass nerede terör orada!

Türkiye'de görev yaptığı süre içinde ve 'cü teröristlere sahip çıkan ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi John , Trump yönetimince Afganistan'a gönderildi. Bass, yeni görev yerine gitmeden önce yaptığı açıklamada, "Türkiye'de 9,5 aydır terör saldırısı olmuyorsa bizim işbirliğimiz sayesinde" diyerek, adeta DEAŞ'ı yönlendirdiğini itiraf etmişti.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİ BOZMUŞTU
Bass'ın bu sözleri DEAŞ'ın uyuyan hücrelerini uyandırmış, İstanbul'da Reina benzeri katliama hazırlanan bir terörist son anda yakalanmıştı. Türkiye'nin büyük tepki gösterdiği Bass, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan FETÖ'cü Metin Topuz'un tutuklanmasını bahane ederek vizeleri askıya almış, Türkiye'nin de karşılık vermesiyle iki ülke arasında kriz çıkmıştı.

KABİL'DE SALDIRILAR BAŞLADI
Türkiye ve ABD'li heyetlerin vize kriziyle gerginleşen ilişkileri düzeltmek için görüşmeler yaptıkları dönemde de Bass, yapayalnız şekilde Kabil Büyükelçisi olduğu Afganistan'a gitti. Bass ülkede göreve başlar başlamaz Kabil'de bir camiye yönelik düzenlenen intihar saldırısında 39 kişi hayatını kaybetti. Bu saldırıdan kısa bir süre sonra ülkenin batısındaki Gur vilayetinin Doline ilçesindeki bir camide yine intihar saldırısı düzenlendi ve en az 30 kişi öldü.

OKLAR JOHN BASS'I GÖSTERİYOR
Yine Kabil'de askeri öğrencilere yönelik bombalı saldırıda da 15 kişi hayatını kaybetti. Ülkenin diğer yerlerinde gerçekleşen saldırılarla birlikte Afganistan'da 3 gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 87'ye yükseldi. 200'den fazla kişi de yaralandı. Sosyal medyada birçok kullanıcı, yaptıkları paylaşımlarda terör saldırılarının sorumlusu olarak Bass'ı gösterdi.

ÖCALAN DEĞERLİ ŞAHSİYET DEĞİL
ABD'nin desteğiyle 4 aylık kuşatma sonucu Rakka'yı DEAŞ'tan alan PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterini açarak yaptığı kutlamaya ABD'nin Ankara Büyükelçiliği de tepki gösterdi. Elçilikten yapılan açıklamada, ABD hükümetinin terörizme karşı savaşta ve bölgesel istikrarın artırılmasında Türkiye ile yakın çalışma içinde olduğu kaydedilerek, "PKK, Yabancı Terör Örgütleri listesinde yer alan bir örgüttür ve Öcalan, PKK ile bağlantılı terörizm faaliyetleri yüzünden Türkiye'de hapiste bulunmaktadır. Saygı görmeye değer bir şahsiyet değildir" denildi.

KONSOLOS DA TRUMP'A SAVAŞ AÇMIŞ
ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davis'in sosyal medya paylaşımları kafaları karıştırdı. Twitter hesabından ülkesinin başkanı Donald Drump ve yönetimine karşı savaş açan Davis, Trump'ı itibarsızlaştırmaya çalışan tüm yorumları paylaşırken, demokratların adayı Hillary Clinton'a tam destek vermekten çekinmiyor. Clinton ve Obama döneminin Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yönetici asistanlığını da yapan Davis'in, eski ABD Büyükelçisi 'la birlikte Türkiye ve ABD arasındaki ilişkileri bozmak için özel bir çaba harcayan ekipte yer aldığı belirtiliyor.