Bugünkü
Takvim

'ta tarihi çöküş

25 Eylül’de bağımsızlık referandumu yapan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud , tarihinin en büyük finansal kriziyle karşı karşıya kaldı.

  • Güncel
  • 21.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 21.10.2017 09:26
ABONE OL
Kuzey Irak'ta tarihi çöküş

IKBY, Kerkük'ün Merkezi Irak Hükümeti'nin kontrolüne geçmesiyle birlikte Petrol ihracatından aylık kaybının 450-460 milyon dolar olduğu hesaplanıyor. Aylık, 700-800 milyon dolar gideri olduğu belirtilen IKBY'nin, Petrol gelirlerinin düşmesi nedeniyle memur maaşlarını ödemekte zorlanacağı, cari harcamalarını daha da kısacağı belirtiliyor.

Habertürk'ün haberine gö e IKBY, referandum öncesinde Kerkük ile TaqTaq, Tawke ve diğer küçük ölçekli sahalardan üretilen günlük 600 bin varil Petrol ü Ceyhan'dan uluslar arası pazarlara ihraç ediyordu. Merkezi Irak Hükümeti'nin, Kerkük'ü almasıyla Kürt Yönetimi'nin petrol ihracatı ve geliri ciddi biçimde düştü. Kürt bölgesinden halen TaqTaq, Tawke ve diğer küçük sahalardan günlük en çok 200 bin varil petrol ihraç ediliyor. Taq-Taq'da 15 bin, Tawke'de 120 bin, diğer sahalardan da 70-80 bin varil petrol üretildiği belirtiliyor.

GİDERLERİ 800 MİLYON DOLAR
IKBY, bölgede ürettiği petrolü "iskontolu" satıyor. Kürt Yönetimi'nin, ihraç ettiği her varil petrolden gelirinin iskonto sonrasında 38 dolar düzeyinde olduğu belirtiliyor. IKBY'nin; Taq-Taq, Tawke ve diğer sahalardan ürettiği günlük 200 bin varil petrolden aylık geliri 228 milyon dolar düzeyinde seyrediyor. IKBY'nin tek gelir kaynağının petrol olduğuna işaret ediliyor. Bölgeye yakın kaynaklar, Kürt Yönetimi'nin aylık giderlerinin 700-800 milyon dolar olduğunu belirterek, "Kürt Yönetimi, gelirlerinin dramatik biçimde düşmesi nedeniyle personel maaşlarını ödeyemeyecek.

TAQ-TAQ'DA ÜRETİM ÇOK DÜŞTÜ
IKBY'nin en önemli gelir kaynakları arasında yer alan Taq-Taq sahasında petrol üretimi önemli ölçüde azaldı. Sahada, petrolle birlikte su gelmeye başladı. Günlük üretimin 15 bin varile kadar düştüğü kaydedildi.

AVANSLA SATTI, ELİNDEN GİTTİ
IKBY, dünya devi Rosneft, Vitol ve Glencore'un da aralarında bulunduğu bazı petrol şirketlerine, üretimini dikkate alarak Kerkük petrolünü "önden satış" yöntemiyle sattı ve yüklü miktarda avans aldı. IKBY'yi Kerkük'ün kontrolünden çıkması nedeniyle bu konuda da ciddi bir kriz bekliyor. Zira, Kerkük petrolü üzerindeki denetimini kaybetti. Kerkük'te, merkezi Irak hükümeti petrol tesislerini işletmeye başladı.

kalan karakter 1000

BGK BGK

BARZANİ ateşle oynuyor SUİKASTE kurban gidebilecek potansiyele sahip

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.10.2017 12:20
Osman Osman

Amerika ve ISrail yardim eder ite

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.10.2017 12:12
misafir misafir

paraları isviçre bankalarındadır yakında tüyerse hiç şaşırmam.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.10.2017 11:27
ihsan ihsan

gebersin pislik laf dinlemeyenin hali budur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.10.2017 10:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.