Bugünkü
Takvim

çözülüyor

Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen'in Türkiye'de yaptığı görüşmelerin "verimli" geçtiğini ve genel olarak ajandada önemli yol katedildiğini belirterek, vize sürecinin normale dönmesi, önemli ve ilgili noktaların çözümü için yakın temas halinde olmayı sürdüreceklerini bildirdi.

  • Güncel
  • 19.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 19.10.2017 07:37
ABONE OL
Vize krizi çözülüyor

İsminin açıklanmasını istemeyen bakanlık yetkilisi, Türkiye ile arasında yaşanan ne yönelik, Türkiye'de iki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cohen'in Türkiye'de bir heyetle görüştüğünü hatırlatan yetkili, "Görüşmeler verimli geçti ve genel olarak ajandada önemli yol katettik. Vize sürecinin normale dönmesi, önemli ve ilgili noktaların çözümü için yakın temas halinde olmaya devam edeceğiz. Ortak komite kurulması teklifi için şartları ve iş tanımını konuştuk ve bu karar yakında bir sonuca bağlanacak." ifadelerini kullandı.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi 'un, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 17-25 Aralık 2013'teki kumpasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında dava açılan eski polis müdürleri ve firari eski savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edilmişti.

Topuz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca, ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''casusluk'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından tutuklanmıştı.

Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı tutuklamaya tepki göstermişti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Metin Topuz'la ilgili olarak, "25 Eylül 2017 tarihinde terörle bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan söz konusu kişi ABD Konsolosluğunun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi, herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir." açıklamasını yapmıştı.

ABD'nin, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını duyurması üzerine Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği de "ABD'deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır." açıklamasında bulunmuştu.

kalan karakter 1000

alara alara

umarım hükümet vize krizini çözmek için hiç bir taviz vermez. zira abd ye gitsek nolur gitmesek nolur, üniversite öğrencileri sorun yaşar onlarda ingiltereye gitsinler napalım, 3-5 öğrenci sıkıntı çeker diye kalkıp ülke menfatleri bağışlanmaz, onun dışında gidip tonla para harcayan elit takımı zaten yolunu bulup gider, tedavi için gidenler kendilerini türk doktorlarına emanet etsin, abd den turist değil turist kılıklı ajanlar gelip gittiğine göre abd eşşek gibi kaldıracak zaten vizeyi, çünkü vize asıl abd için sorun oldu, abdli başka ülkeye gidip vizede alamıyor internetten alıyor kapıda damgalanıyordu, internetten segmesi kalkınca tüm yol kapandı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.10.2017 12:07
mehmet mehmet

ABD tutuştu Türkiyenin ona ihtiyacı olmayacağını gördü kaybetmeyi göze alamaz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.10.2017 10:16
taka 41 taka 41

sonucta....onlarda...giremiyor.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.10.2017 10:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.