Bugünkü
Takvim

İtirafçı avukat 57 kripto hâkim ve savcıyı deşifre etti

’de itirafçısı olan kadın avukat E.K. ByLock kullanmayarak gizlenen hâkim, savcı ve avukatlardan oluşan 57 kripto örgüt üyesinin adını savcıya verdi.

  • Güncel
  • 18.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 18.10.2017 06:48
ABONE OL
İtirafçı avukat 57 kripto hâkim ve savcıyı deşifre etti
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet'in deşifre ettiği 400 bin ByLock içeriğinden elde edilen bilgiler doğrultusunda polisi tarafından gözaltına alınan E.K isimli kadın avukat itirafçı oldu. Örgütte 'abla' konumunda olan ve ByLock kullandığını itiraf eden kadın avukat, Ankara'da ByLock kullanmayarak kendilerini gizlemeye çalışan üyesi 57 kripto hâkim, savcı ve avukatın isimlerini tek tek verdi. E.K. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

10 İLDE OPERASYON
MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca kriptosu çözülen ByLock yazışmalarını inceleyen İzmir Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, 27 Eylül'de 10 ilde düzenlediği operasyonda, kimliklerini belirlediği 9'u kadın 19 ByLockçu'yu gözaltına aldı.

Şüphelilerden, etkin pişmanlıktan yararlanarak itirafçı olan B.B. verdiği ifadesinde, ailesinin durumu kötü olduğu için örgütün Çanakkale'deki yurdunda kaldığını anlatarak, "Benden sorumlu abla kendi adıma 2 GSM hattı çıkarmamı istedi. Ben de 2 hattı çıkartıp teslim ettim. Bu hatlar A.D. ve Konya'da avukatlık yapan E.K'ya verildi. 2016'da düşündüğüm gibi dini bir grup olmadıklarını anladım ve ilişkimi kopardım" dedi.

'KOD İSİM KULLANDIK'
Bu itiraf üzerine kadın avukat E.K. Konya'da gözaltına alındı. E.K yaptığı ByLock içeriklerini görünce etkin pişmanlıktan yararlanarak itirafçı oldu. E.K. ifadesinde, "Gizliliğe çok dikkat etmemiz istendi. Benden sorumlu ablaların telkiniyle ByLock yazışmalarında kod isim kullandım. Örgütsel yazışmaların kesinlikle ByLock üzerinden yapılması istenirdi" dedi.

Ankara'daki bir grup kadın hâkim, savcı ve avukatın ablalığını yaptığını da itiraf eden kadın avukat, deşifre olmamak için ByLock kullanmayan FETÖ bağlantılı 57 kripto hâkim, savcı ve avukatın ismini tek tek verdi. İtirafçı kadın avukat ise etkin pişmanlıktan yararlandırıldı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

SABAH

kalan karakter 1000

mehmet ali mehmet ali

demekki rüya yalanları tutmadı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2017 08:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.