Bugünkü
Takvim

'yi satan satana

ABD ve Avrupa Birliği, Ortadoğu’yu dizayn etmek için kullandıkları ’yi yine “bağımsız devlet hayalleriyle” ortada btı.

  • Güncel
  • 18.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 18.10.2017 07:13
ABONE OL
Barzani'yi satan satana

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uyarılarını dinlemeyen ve Batı'ya güvenerek bağımsızlık referandumu yapmaya kalkan Mesut yine yarı yolda kaldı. Kürtleri son 40 yıldır Batı'nın oyuncağı haline getiren Barzani, en zor zamanlarında destek gördüğü Türkiye'ye, PKK'yı Kerkük'e sokarak ihanet etmişti. Bağdat'la ne zaman anlaşmazlığa düşse soluğu Ankara'da alan, memur maaşlarını ödeyebilmek için Türkiye'nin işbirliğini arayan Barzani, referandum sürecinde ABD ve İngiltere'nin açıktan desteğini göremeyince Rusya'ya göz kırpmıştı. CIA ve MOSSAD'ın danışmanlığında hazırlanan kukla devlet projesi Türkiye, ve İran'ın kararlı tutumu sonrası çöktü. Irak ordu güçlerinin Kerkük ve Sincar'ı ele geçirmesi karşısında Batı adeta dut yemiş bülbüle döndü. Bölgede Türkiye'yi karşılarına alarak hareket edemeyeceklerini bilen Batı ülkeleri, "Çatışma olmamasını umuyoruz" demeçleriyle yetindi.

İKİYÜZLÜ DESTEK
Avrupa ülkeleri de referandum sürecinde açıktan destek ilan edemedi. Ancak Türkiye'de sivil anayasaya geçişin oylandığı referandumu anti demokratik bulup, karalamaya kalkan PKK yandaşı Avrupalı gözlemciler, 25 Eylül'de Kuzey Irak'ta Barzani'nin yasadışı referandumunu takip etti. PKK yanlısı tutumlarıyla gündeme gelen AGİT gözlemcileri arasında, "Demokratik bir devletin temeli bu referandumla atılmıştır" diyen ve Kürdistan kurulduğunda Kürdistan vatandaşı olmak istediğini söyleyen Fransa eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de vardı. Almanya'daki tescilli Türkiye düşmanlarından Martin Schulz da referandumun 'Kürt halkının en doğal hakkı olduğunu' söyleyerek üstü kapalı destek verdi.

YİNE YÜZÜSTÜ
Mesut Barzani'nin babası Molla Barzani, 1960'larda Sovyetler Birliği ile ilişki kurmuş ancak bir süre sonra kullanışlı olmaktan çıkınca yüzüstü bırakılmıştı. Sovyetler Birliği, Suriye ve Mısır ile çalışmanın daha kazançlı olduğu gerekçesiyle Barzani'yi yüzüstü bırakmıştı. 1970'li yılların ortalarında bu kez yeniden CIA, MOSSAD ve SAVAK'a yanaşan Barzani, güvendiği ellerce bir kez daha yüzüstü bırakıldı. Barzani, Kuzey Iraklı Kürtleri de zor durumda bıraktı. Avrupa, ABD ve İsrail tarafından kullanışlı bir araç olarak görülen Kuzey Irak Kürtleri ile Talabani ve Barzani ailesi, Batı'nın kuklası olması uğruna çevrelerindeki Müslüman ülkelere ihanet ederken her seferinde yine Müslüman ülkelerin merhametine muhtaç konuma düştü.

kalan karakter 1000

KARAKALEM KARAKALEM

BARZANİYİ SATAN SATANA AMA PARA ETMİYOR Kİ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2017 13:21
mehdi mehdi

salak ile avanak diyisin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2017 10:55
ALİ TAŞTAN ALİ TAŞTAN

GERİ ZEKALI NERE KAÇACAK ONU ÇOK MERAK EDİYORUM

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2017 09:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.