Bugünkü
Takvim

ABD ile vize krizinde sıcak gelişme!

Vize krizi ile ilgili Türkiye'ye gelen ABD heyeti, Türk heyeti ile görüşüyor.ABD heyetinin bazı şartlar öne sürdüğü dile getiriliyordu. Türkiye'nin ise "Ön şart kabul etmiyoruz" dediği ve görüşmelerin ön şartsız başladığı duyuruldu.

  • Güncel
  • 18.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 18.10.2017 12:31
ABONE OL
ABD ile vize krizinde sıcak gelişme!

ABD'yle yaşanan vize krizi sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyet iki gün önce Ankara'ya gelmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen başkanlığındaki heyet bu sabah görüşme için Dışişleri Bakanlığına geldi. ABD Heyeti ile Dışişleri Bakanlığı yetkilileri arasında görüşmeler başladı. ABD'li heyetinin görüşme için 4 şart öne sürdüğü iddia edildi. Ancak Türkiye'deki diplomatik kaynaklar, "Türkiye'nin görüşmelerde önşartları kabul etmiyoruz" çıkışı üzerine görüşmelerin önşartsız başladığı öğrenildi.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un, terör örgütü FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca, ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''casusluk'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından tutuklanmıştı. bu karar sonrası ABd ve Türkiye karşılıklı olarak vizeleri askıya almıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: DAYATMALARA BOYUN EĞMEYİZ
Vize krizi görüşmesi ile ilgili konuşan dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD ile vize krizi hakkında konuşan Çavuşoğlu," Türkiye dayatmalara boyun eğmez. Bizim çıkarlarımıza karşı gelen şeyleri kabul etmeyiz. Şartlar ne olursa olsun bir kişi suç işlemişse bu bizim elimizde değil. Hukuk gerekeni yapar. Vize krizi bizim için gereksiz bir krizdi. Diplomaside olgun bir tavır değildir. Biz ABD'nin aldığı karar karşılık bir karşılık verdik. Bu tip lüzumsuz konuların iki müttefik ülkenin konusu olmamalı. Bu konuları karşılıklı anlayışla çözebiliriz" dedi.

*

ABD'nin 4 şartı da İstanbul Konsolosluğu çalışanlarına yönelik FETÖ soruşturmasıyla ilgili oldu. İşte o şartlar:

-Metin Topuz ve Mete Cantürk ile ilgili kanıtlar iletilmeli
-Temasların ABD'nin isteğiyle olup olmadığı sorulmalı.
-Çalışan ABD'nin talebiyle temas yürüttüyse tutuklanmasın
-Çalışanlarına dair soruşturmada ABD'ye bilgi verilmeli...

TÜRK HEYET ÖN ŞARTLARI KABUL ETMEDİ
Diplomatik kaynakların aktardığına göre, Türk tarafı "Ön şart kabul etmiyoruz. ABD ile görüşmeler önşartsız başladı." dedi.

NE OLMUŞTU?
FETÖ soruşturması kapsamında ABD'nin İstanbul Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz, "casusluk" suçundan tutuklanmış, bir diğer konsolosluk çalışanı N. Mete Cantürk hakkında da gözaltı kararı verilmişti.

Bu gelişmelerin ardından ABD Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'deki büyükelçilik ve konsolosluklardan vize verilmesinin askıya alındığını duyurmuştu. Türkiye de anında ABD'deki temsilciliklerden Türkiye vizesi verilmesini askıya aldı.

Krizin çözülmesi için Pazartesi günü ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen başkanlığındaki heyet Türkiye'ye gelmiş, dün yapılması planlanan ilk toplantı iptal edilerek bugüne ertelenmişti.

kalan karakter 1000

Ayse Ayse

Feto'nun geri verilmesi sarti mutlak olursa ozaman isler degisir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2017 12:38
mehmet mehmet

buradan hükümet yetkililerine sesleniyorum. onur kırıcı milletimizi rencide edecek hiçbir taviz verilmemeli. suçlu olan abd . teröre destek veren abd . tavizi neden türkiye versin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2017 11:52
KAYSERİLİ  CEMİL KAYSERİLİ CEMİL

ne ön şartı ,suçunuzu ört bas edip ,bizemi yükleyeceksiniz ,adi şerefsiz ABD

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2017 11:45
Anadolu Anadolu

Gönderin gitsinler. Dünyayi asil kana buluyan abd dir. en büyük teröristtir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.10.2017 11:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.