Bugünkü
Takvim

'la kritik anlaşma!

Son dönemlerde diplomasi trafiğini artıran ve PKK’ya karşı ortak mücadeleye girecek. Teröre karşı sınır güvenliği, istihbarat paylaşımı konularında işbirliği yapılacak

  • Güncel
  • 12.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 12.10.2017 15:45
ABONE OL
İran'la kritik anlaşma!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 'bağımsızlık referandumu' nedeniyle diplomasi ve görüşme trafiğini artırmasının ardından ile terörle mücadeleye karşı işbirliğini artırma kararı aldı. Uzmanlar 14-15 Ağustos'ta İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bagheri'nin Ankara ziyareti ile 1 Ekim'de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın, 4 Ekim'de ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran ziyaretlerinde iki ülke arasında terörle mücadeleye karşı yeni protokoller imzalandığını belirtiyor.

MARJİNALİZE EDİLECEK
Güvenlik analisti Metin Gürcan'ın Al-Monitor'de yazdığı görüşmelerin perde arkasına göre iki ülke sınırları koruma, istihbarat koordine etme ve terörle mücadele operasyonlarını yürütmek için işbirliğini arttırmaya karar verdi. İlk etapta Türkiye'de PKK, İran'da PJAK adıyla faaliyet gösteren terör örgütünün fiziksel bağlantısının kesilmesi ve marjinalize edilmeleri amaçlanıyor.

ORTAK İHA SİSTEMİ
Güvenlik kaynakları iki ülkenin askeri ve ticari olarak müşterek sınır güvenliği uygulamalarını yürütmek ve PKK ile PJAK'ın kazanç sağladığı sınır ötesi kaçakçılığa yönelik ortak sınır devriyelerini yürütmek üzere bir protokol imzaladığını ifade ediyor. Buna yönelik olarak İran, Türkiye ile 560 km'lik ortak sınırına 144km'lik bir güvenlik duvarı inşa etmesine olumlu bir tepki gösterdi. Askeri kaynaklar, İran'ın sınır güvenliğine, ortak bir İHA gözetim sistemi aracılığıyla nasıl katkıda bulunabileceğini ya da sınırın İran tarafındaki kritik rotalar boyunca gözetim kuleleri inşa edilmesinin müzakere edildiğini belirtiyor.

KANDİL DE GÖRÜŞÜLDÜ
Masada Kandil'deki PKK karargâhlarına yönelik olası ortak operasyonların bile konuşulduğunu belirten Metin Gürcan, bölgedeki hareketlerinin takibi ve Tahran ile Ankara'da istihbarat paylaşımı için 'füzyon merkezleri' kurulmasını beklediğini ifade etti.

SINIR PROTOKOLÜ İMZALANDI
Jandarma Genel Komutanlığı ile İran Devrim Muhafızları Kolordusu sınır güvenliği birimleri arasında taktiksel düzeyde istihbarat paylaşımı için bir protokol imzaladı. İran ve Türkiye, donanma gemilerinin birbirlerinin limanlarına dostça ziyaret etmesine karar verdi. Ayrıca eğitim konusunda işbirliği, Harp akademisi akademi kadroları ile askeri tıp öğrencilerini değiş tokuş etmek için üç ayrı protokol daha imzalandı.

kalan karakter 1000

TEVFİK, TEVFİK,

ZATEN ABD ,BU BÖLGEDE DEVLETLERİ FİTNESİYLE YIKIP ,BU BÖLGELERİ KENDİ BOYUNDURUĞU ALTINA ALMA PEŞİNDE ,BİZLER BİRLEŞMEZSEK YANDIĞIMIZIN RESMİDİR,

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.10.2017 16:36
ado ado

çok güzel müslümanın müslümandan başka dostu yoktur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.10.2017 10:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.