Bugünkü
Takvim

dört bir yandan sarılıyor!

’te Heyeti Tahrir el-Şam ile anlaştığı iddia edilen Türkiye, YPG’nin kontrolü altındaki ’i dört bir yandan sarıyor. İdlib’in kuzeyinde bulunan YPG sınırında belirlenen noktalara askerleri ile ÖSO birlikleri konuşlanacak

  • Güncel
  • 11.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 11.10.2017 10:52
ABONE OL
Afrin dört bir yandan sarılıyor!

Astana mutabakatı sonrası garantör ülke olarak çatışmasızlık bölgesinde konuşlanmaya hazırlanan Türkiye, bir yandan sınır güvenliğini sağlamak için önlemlerini artırıyor. 'in büyük bölümünü kontrol altında tutan Heyeti Tahrir el-Şam (HTŞ) ile yapılan müzakerelerde anlaşıldığı iddia edildi. İddiaya göre HTŞ bir çatışma yaşanmadan PYD/YPG'nin kontrolü altındaki 'e sınır olan bölgeleri

'nın denetimine bırakacak. Anlaşma uyarınca HTŞ, Daret İzza kasabasının doğusuna çekilecek.

ÜÇ KONTROL NOKTASI
Sınır bölgesinde keşif yapan üst düzey Türk askeri ve istihbarat ekibi ise bölgedeki riski en düşük ve en hakim noktaları belirlemeye çalışıyor. Havadan İHA'lar tarafından da takip edilen keşif heyetinin çalışmalarıyla en doğru noktaların saptanacağı kaydediliyor. TSK'nın sınır boyunca en az 3 tane kontrol noktası oluşturulması bekleniyor. Savunma kaynakları ilk etapta Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısındaki Atme, bölgenin önemli yerleşim birimi Daret İzza Kasabası ve bölgenin en yüksek noktası olan Şeyh Bereket Dağı'na kontrol noktaları kurulmasının beklendiğini ifade ediyor. Uzmanlar keşif timinin incelediği Şeyh Bereket Dağı'nın hem Halep hem de Afrin'i tepeden gören bir konuma sahip olduğunu ve bölgedeki en stratejik nokta olarak öne çıktığını belirtiyor.

HEDEF: ÖNLERİNİ KESMEK
Bu noktalarda kurulacak karakollarda ise TSK personeli ile ÖSO birliklerine mensup savaşçılar bulunacak. Askeri unsurların bölgeye yerleşiminin tamamlanmasının ardından YPG'nin kontrol ettiği Afrin, dört bir yandan sarılmış olacak. Fırat Kalkanı Harekatı ile Kuzey Suriye'de bulunan YPG denetimindeki bölgeyle bağlantısı kopan Afrin, böylelikle batısı ve kuzeyinde Türkiye, doğusunda Fırat Kalkanı Bölgesi ve güneyinde ise TSK'nın kontrol noktaları tarafından çevrelenecek. Çevrelenen Afrin'in TSK kontrolü dışında Esad Rejimi ve Şii grupların denetimindeki bölgeyle yaklaşık 4 kilometrelik bir sınırı kalmış olacak. Böylelikle Rakka'dan sonra İdlib'e inme planı bulunan YPG'nin de önü kesilecek.

GÜVENLİK ÖZEL KUVVETLERDEN
Öte yandan ateşkes rejiminin takibi maksadıyla, garantör ülkelerin silahlı kuvvetlerine mensup birliklerden oluşan 'Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü'nde yer alan Kayseri 1. Komando Tugayı'nda görevli 500 kişilik komando birliği, İdlib bölgesinde icra edeceği harekat için hazırlıklarını tamamladı. Keşif heyeti içinde yer alan özel kuvvetler personelinin yerleşilecek mevzilerin keşfini yaptıktan sonra, İdlib'e girecek TSK'ya bağlı askeri unsurların güvenliğini alacak. Riski en düşük ve en güvenli noktaların saptanmasının ardından ise İdlib kent merkezi ve kuzey sınırındaki toplam 14 kontrol noktasında 6 ay boyunca görev yapacak zırhlı birlikler bölgeye girecek. Ardından ise Afrin konusunda temel adımlar atılacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.