;

, ve anlaştı!

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 6'ncısı düzenlenen konulu toplantıda taraflar, sınırındaki İdlib ilinde oluşturulacak "çatışmasızlık bölgesi"yle ilgili anlaşmaya vardı.

Türkiye, Rusya ve İran anlaştı!

Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre, ateşkesin garantörü , ve heyetleri, dün ve bugün gerçekleştirdikleri görüşmeler sonucunda, İdlib ilinde kurulacak 4'üncü çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını belirledi.

Kaynaklar, İdlib bölgesine hangi güçlerin konuşlanacağına ilişkin görüşmelerin süreceğini bildirdi.

Anlaşmanın kısa süre içinde deklarasyona yansıması bekleniyor.

DÖRT "ÇATIŞMASIZLIK" BÖLGESİ

Astana'da 3-4 Mayıs'ta düzenlenen 4'üncü toplantıda Türkiye, Rusya ve İran, rejim güçleri ve muhalifler arasında çatışmaların en yoğun olduğu alanlarda "çatışmasızlık bölgeleri" oluşturulmasına karar vermişti.

Beşincisi 4-5 Temmuz'da gerçekleştirilen diğer toplantıda ise garantör ülkeler, Ortak Çalışma Grubu'nun çatışmasızlık bölgelerinin sınırları üzerine çalışmasına devam etmesi kararı almıştı.

Toplantı sırasında ABD ve Rusya'nın, 'nin güneyindeki Dera ve Kuneytra illerini kapsayan çatışmasızlık bölgesinde, ABD'nin de söz sahibi olacağı bir güvenli bölge kurmak için ayrı bir anlaşma yaptığı ortaya çıkmıştı. Yürürlüğe 9 Temmuz'da giren ateşkesi denetlemek için Rus askeri polisi bölgeye konuşlanmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, 22 Temmuz'da da Şam'ın doğusunda rejimin kuşatmada tuttuğu Doğu Guta bölgesinde ateşkes için anlaşıldığını ilan etmişti.

Rusya, 3 Ağustos'ta Humus'ta ateşkes sağlandığını duyurmuş ancak anlaşmaya bölgede nüfuzu sınırlı tek bir muhalif grubun imza attığı öğrenilmişti.​​

Etiketler: , , ,
  • 15 Eylül 2017, Cuma 11:57

kalan karakter 1000

nedim nedim

ABD ye ambargo uygulanacak zamanı sabırsızlıkla bekliyoruz. Elbet o günlerde gelecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet37
hayır0
cevapla 15.09.2017 15:49
birsu birsu

Abd yi bölgeden atmanızı bekliyoruz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır0
cevapla 15.09.2017 14:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.