;

Şehit cenazelerine yeni düzenleme

İçişleri Bakanlığı, bu günden itibaren şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüş sırasında Chopin'in ölüm marşının çalınmayarak, yürüyüşün Itri'nin 'Segah Tekbiri' ile yapılacağını bildiren bir yazıyı 81 ilin valiliklerine gönderdi.

Şehit cenazelerine yeni düzenleme

İçişleri Bakanlığınca, şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşünün Itri'nin "Segah Tekbiri" ile yapılması konusunda 81 il valiliğine yazı gönderildi.

"MEDENİYET KÖKLERİMİZE UYGUNLUĞU..."
"Şehitlerle ilgili törenlerin de milli ve manevi değerimize medeniyet köklerimize uygunluğu bu sorumluluğun ve önemin ana unsurudur." değerlendirmesinin yer aldığı yazıda, şehitlerin, gazilerin ve kahramanlıkları ile iftihar edilenlerin törenlerinin de ayrıcalıklı olduğu vurgulandı.

ÇALGI ALETİ ÇALINMAYACAK
Yazıda şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığı mensubu her rütbe ve görevdeki muvazzaf ve yükümlülerden şehitler ile güvenlik korucularından şehitleri, ebedi yolculuklarına uğurlarken törenlerde 'Tİ' işaretinin verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlamak suretiyle icra edilmesi esastır.

ITRİ'NİN SEGAH TEKBİRİ
Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşü, Itri'nin 'Segah Tekbiri' ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları için de aynı usul ve esaslara uyulacaktır."

ŞEHİT CENAZESİNDE BİR İLK
Itri'nin 'Segah Tekbiri, ilk kez 29 Ağustos 2017'de Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç'in cenazesinde ihtiram yürüyüşü sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından icra edilmişti.

  • 12 Eylül 2017, Salı 12:41

kalan karakter 1000

KARTAL KARTAL

ÇOOOOOOK GEÇ KALINMIS BİR KARAR AMMA ÇOOOOOK GÜZEL BİR KARAR.....................

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.09.2017 12:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.