;

Peşmerge başı ateşle oynuyor!

1991’de ’ı işgal edip kuzeyini özerkleştiren ABD, aynısını 25 yıl sonra Suriye’de yaptı. , ‘Bağımsız Kürdistan’ için 25 Eylül’de referanduma gidiyor.PKK/PYD kantonlarını devletleştirmek için 28 Eylül'de sandık kurulacak. Bir sonraki plan ise her iki bölgenin de birleştirilmesi.

Peşmerge başı ateşle oynuyor!

'Kimyasal silah üretildi' iddiası ile 1991 yılında ABD tarafından işgal edilen 'ta 'Çekiç Güç' himayesinde ve liderliğinde Kuzey Irak Federe Kürt Bölgesi kuruldu. Esed karşıtı ayaklanmanın iç savaşa dönüştüğü Suriye'de DEAŞ bahanesi ile sahaya inen ABD, Irak benzeri bir Kürt koridorunu da Suriyenin doğu ve kuzey bölgelerinde PKK öncülüğünde inşa etti. ABD himayesinde kurulan Irak Federe Kürt Bölgesi ile Suriye'de Pentagon-PKK ortaklığıyla hayata geçirilen PYD işgalindeki sözde kantonlarda eşzamanlı referandumlar yapılıyor. Barzani yönetimininin Duhok ve Erbil merkezli Kuzey Irak Kürt Devleti'nin ilanı için seçtiği referandum tarihi 25 Eylül olurken, Suriye PKK'sı PYD ise Afrin, Haseke, Rakka, Ayn el-Arab ve Tel Abyad bölgelerini kapsayan sözde federal devlet için oylama tarihi olarak 28 Eylül'ü seçti.

ORTAK AKIL YÖNETİYOR
Irak'ın kuzeyi ile Suriye'nin doğu ve kuzey bölgelerini kapsayan Kürt Devleti ilanlarını 'ortak bir aklın yönettiğini' söyleyen Irak Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü, projenin fikri planda İsrail, fiili olarak da ABD ve Avrupa tarafından organize edildiğini söyledi. Bugün gelinen noktanın 1930'larda başlayan sürecin devamı olduğunu belirten Tütüncü, PKK, Barzani, Talabani, Goran ve hatta İslamcı Kürt çevrelerin 'Büyük Kürdistan' projesini 'milli dava' görme konusunda ittifak halinde olduklarını belirtti. İngiltere, ABD ve Avrupa ülkelerinin 1930'lu yıllardan beri Kürt gençlerini 'Büyük Kürdistan ideali' konusunda yetiştirdiğini söyleyen Tütüncü, gelinen noktada Türkiye, Irak, İran ve Suriye'de etkin bir 'Kürt Diasporası' oluştuğuna dikkat çekti.

3 YIL İÇİNDE BİRLEŞİRLER
Suriye'de muhalif gruplara karşı 2014 yılında savaş ilan eden terör örgütü DEAŞ, aynı yılın temmuz ayında Ayn el-Arab'a saldırdı. ABD'nin PYD saflarında savaşa dahil olmasını sağlayan DEAŞ'a karşı, Barzani'ye bağlı peşmerge güçleri de PYD ile birlikte savaştı. Suriye PKK'sı ile Peşmerge ittifakı, Ayn el-Arab'ın dışında Tel Abyad ve Süluk bölgelerinde de devam etti. DEAŞ bahanesiyle aynı siperde savaşan PYD ve KDP'lilerin siyasi alanda da ittifak halinde olduğunu anlatan Mehmet Tütüncü, en fazla 3 yıl içerisinde, Öcalan'ın PKK'sı tarafından Suriye kuzeyinde kurulan PYD korsan devleti ile Barzani'nin Kuzey Irak'ta ilan etmeye hazırlandığı Kürt devletinin birleşeceğini/birleştirileceğini iddia etti. Kuzey Irak'ta referandum aleyhine açıklamaları 'taktik hamle' olarak değerlendiren Kerkük asıllı Tütüncü, bölgede Goran (Değişim Hareketi), Komel (Kürdistan İslami Toplum Partisi) ve Talabani'nin KYB'sine (Kürdistan Yurtseveler Birliği) mensup kişilerin sandıkta olumlu yönde oy kullanacağını ifade etti.

SKANDAL HARİTA
Mesud Barzani yönetimi, Suriye'de ABD eliyle PYD'ye kurdurulan kantonların en sıkı destekçisi durumunda. Barzani'ye bağlı medya organları, PYD'nin işgal ederek ilan ettiği kantonlar ile birlikte Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan birçok ili haber bülteni ve hava durumlarında 'Büyük Kürdistan' üst başlığı altında aynı harita içerisinde veriyor. İsimleri değiştirilerek tek bir harita kapsamında verilen 'Birleşik Kürdistan' bölgeleri, bölgeye dönük hedefin en bariz göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Barzani yönetiminin referandum hamlesini 'tehlikeli bir girişim' olarak değerlendiren Irak Merkezi Hükümeti ile birlikte Irak Türkmenleri ve Hıristiyan azınlık temsilcileri 25 Eylül Referandumu'na karşı olduklarını ilan ettiler. Musul, Kerkük ve Süleymaniye'de görüşülen kaynaklar, oylamanın yapılması durumunda 26 Eylül'de yüzde 65 oranında 'Bağımsız Kürdistan'a Evet' oyu çıkacağı görüşünde. Kaynaklar, referanduma sayılı günler kala, bölgedeki Türkmen ve Araplar üzerinde farklı girişimlerin sahneye konulabileceğini, Barzani karşıtı Kürt muhalefetinin "Bu fırsatı kaçırmamalıyız" dediğini belirtiyor.

Etiketler: ,
  • 11 Eylül 2017, Pazartesi 07:21

kalan karakter 1000

takilein 41 takilein 41

petrolü olmasa iidi sirtini kim sivazlardi ? peki barzani bunun farkinda deyilmidir ? deyilse Hayati bir yanlis adim atiyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 11.09.2017 16:29
Mehdi Mehdi

iki yüzlü,şerefsiz,karaktersiz,pentagonun,pkknın iti.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 11.09.2017 16:08
TC TC

ECELİ GELEN KÖPEK CAMİ DUVARINA İŞER. DEMEKKİ BU KERESTENİNDE SONU YAKIN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 11.09.2017 13:08
kısık ses kısık ses

ne planınız varsa Rabbim ayaklarınıza dolandırsın.ey pkk lı itler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 11.09.2017 11:11
Yusuf Yusuf

Bu Amerika varya İnşaallah oynarken karizmasını kendi elleri ile çizecek. Bakın çok kısa zamanda Kerkük ve Musul bize geçecek. Bakınız bazen bir musubet bin belayı defeder İnşaallah böyle olur. Olmalı Ey ulu Rabbim Her şeyi bilensin. Düşmanıda görüyorsun dostuda görüyorsun. Rabbimiz Amerikaya kasırga veriyorsun, Tsunami veriyorsun, İçi karışıyor anlamıyor. Rabbim sen her şeyi bilirsin Amerika yerin dibine geçeceğini anlamış olacakki bana orta doğudan kendine yer arıyor gibi geliyor. Kahrolsun Amerika

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 11.09.2017 10:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.