;

Bakan açıkladı! Hepsinin zararı karşılandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı , terör nedeniyle zarar gören bölgelerdeki binaların yapımı, altyapı ve yeni konutlar için toplam 2,6 milyar liralık harcama yapıldığını açıkladı.

Bakan açıkladı! Hepsinin zararı karşılandı

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün gerçekleşen Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanı , terörden zarar gören yerlerdeki çalışmalar ve deprem tehlikesi bulunan yerlerdeki kentsel dönüşüm başlıklarında iki ayrı sunum yaptı. Bakan Özhaseki, terörden zarar gören yerlerde yapılan çalışmalara dair sunumunda terör eylemlerinden zarar gören Diyarbakır Sur, Şırnak Merkez, Cizre, Silopi ve İdil ilçeleri, Mardin Nusaybin ve Hakkari Yüksekova ilçelerinde 43 bin 42'si az hasarlı, 26 bin 786'sı ağır hasarlı ve yıkık olmak üzere yaklaşık 70 bin konut ve işyerinin zarar gördüğü bilgisini verdi.

RİSKLİ ALAN İLANI
Özhaseki, sunumunda, "Operasyonların sona ermesinden sonra Bakanlığımızca sahada zarar tespit çalışmaları yapılmış, yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında önce yıkıntı halindeki tüm binalar temizlenmiş, daha sonra plan ve proje safhasına geçilmiş olup, binlerce konutun yapımına başlanmıştır.

Ayrıca zarar gören bölgeler Bakanlar Kurulu kararları ile riski alan ilan edilmiştir" bilgisini de paylaştı.Bugüne kadar az hasarlı binaların onarımı, ağır hasarlı binaların yıkımı, eşya zararlarının tazmini, altyapı ve yeni konutların yapımı için yaklaşık 2 milyar 600 milyon TL harcama yapıldığını kaydeden Özhaseki, hak sahiplerinin konutlarının teslimine başlandığını ve teslimlerin Diyarbakır Sur içi hariç altı ay içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı.

Diyarbakır'daki konutların tesliminin ise daha sonra başlayabileceğini ifade eden Özhaseki, bölgedeki şartlar nedeniyle çalışmaların diğer yerlere göre daha ağır devam ettiğini söyledi. Bakan Özhaseki ayrıca belediyelere kayyım atanması ile birlikte vatandaşlara belediyecilik hizmetleri sunulmaya başlandığını da söyledi.

EKONOMİ CANLANACAK
Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmaları sayesinde de ülke ekonomisine 150 milyar kaynak sağlanacağını ifade ederek, "İstihdam artacak, inşaat sektörü canlanacak.

Kentsel dönüşümle ilgili dört senede ulaşabildiğimiz insan sayısı 3 milyon civarında. Birkaç sene içerisinde en az 30 milyonu ilgilendirecek bir kentsel dönüşüme gireceğiz" değerlendirmesi de yaptı.

Etiketler:
  • 08 Eylül 2017, Cuma 07:33

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.