;

Kayıp kent , ’ta bulundu

'un kuzeydoğu kıyılarında 365’te meydana gelen tsunami tarafından kısmen denize gömülmüş antik kenti bulundu.

Kayıp kent Neapolis, Tunus’ta bulundu

'un kuzeydoğu kıyılarında keşfedilen ve 20 hektardan daha fazla alana yayılan kalıntılar, 'in MS 4. yüzyılda bir tsunami tarafından kısmen battığı teorisini "kesin olarak" teyit etti. Nabeul kıyılarında keşfi gerçekleştiren ve Tunus-İtalyan arkeoloji misyonunun başındaki isim Mounir Fantar, bunun çok büyük bir keşif olduğunu söyledi. Fantar'ın belirttiğine göre kentte caddeler, anıtlar ve Antik Roma'da gözde bir fermente edilmiş balık çeşnisi türü olan garum üretmek için kullanılan yaklaşık 100 tank bulundu. Mounir Fantar, "Bu keşif Neapolis'in önemli bir merkez olduğunu saptamamızı sağladı" dedi.

Tunus'un kuzeydoğu kıyılarında 365'te meydana gelen tsunami tarafından kısmen denize gömülmüş Neapolis antik kenti bulundu. Tunus'un kuzeydoğu kıyılarında keşfedilen ve 20 hektardan daha fazla alana yayılan kalıntılar, Neapolis'in MS 4. yüzyılda bir tsunami tarafından kısmen battığı teorisini "kesin olarak" teyit etti. Nabeul kıyılarında keşfi gerçekleştiren ve Tunus-İtalyan arkeoloji misyonunun başındaki isim Mounir Fantar, bunun çok büyük bir keşif olduğunu söyledi. Fantar'ın belirttiğine göre kentte caddeler, anıtlar ve Antik Roma'da gözde bir fermente edilmiş balık çeşnisi türü olan garum üretmek için kullanılan yaklaşık 100 tank bulundu. Mounir Fantar, "Bu keşif Neapolis'in önemli bir merkez olduğunu saptamamızı sağladı" dedi.

Etiketler: ,
  • 07 Eylül 2017, Perşembe 09:28

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.