;

'dan destekli işgal!

terör örgütü 'nin de desteğini alarak; İslahiye, Mürşitpınar, Akçakale, Ceylanpınar ve Şenyurt sınır kapılarının Suriye'ye açılan kısmının kontrolünü ele geçirdi.

PKKdan ABD destekli işgal!

Türkiye'nin güneyden kuşatılmasını hedefleyen çok uluslu projenin Suriye ve Irak ayağında kara gücü olarak kullanılan , Türkiye sınırındaki 580 kilometrelik alanı işgal ediyor. Terör örgütü, Amerika'nın desteği ile İslahiye, Mürşitpınar, Akçakale, Ceylanpınar ve Şenyurt gümrük kapılarının Suriye'ye açılan kısmını kontrol ediyor.

Suriyeli muhaliflerin 2016 sonlarında rejime karşı birçok bölgeden gerilemesi ve DEAŞ tarafından işgal edilen muhalif bölgelerin PKK-PYD'ye teslim edilmesiyle Suriye'de harita değişti. Terör örgütü PYD yalnızca Kamışlı- Dırbesiye bölgesindeki sınırlı alan hakimiyeti 'nin yoğun desteği ile Haseke, Deyrizor, Rakka, Creablus ve Halep'i de içine alan geniş bir bölgede yayıldı.

GÖZÜNÜ BAB-ES SELAM'A DİKTİ
Terör örgütünün Suriye ve Ortadoğu'ya açılan en büyük sınır kapılarından Bab es Selam ve Bab el Hava'ya yönelik ele geçirme girişimleri devam ediyor. Örgütün Azez- Bab Es Selam kapısına uzaklığı 2.5 km iken Reyhanlı-Bab el Hava'ya ise 13 kilometre mesafede. ABD-PYD ittifakı Türkiye'nin bölgeye açılan en büyük sınır kapılarını ele geçirmeyi öncelikli hedef olarak belirledi. PKK-PYD'nin, Bab-El Hava ve Bab Es Selam'a yönelik havan ve füze saldırıları devam ediyor.

İKİ SINIR KAPISI MUHALİFLERDE
Batıda Akdeniz'den Irak sınıra uzanan 911 kilometrelik Türkiye Irak sınırında toplam 9 gümrük kapısı bulunuyor. İki ülke arasında inşa edilen en büyük hudut kapıları ise Hatay ve Kilis sınırlarında bulunan Cilvegözü ve Öncüpınar sınır kapıları. Terör örgütünün kontrol ettiği 5 kapı dışında faal olan Reyhanlı -Bab-El Hava, Öncüpınar -Bab es Selam sınır kapıları halen açık ve muhalifler tarafından kontrol ediliyor. Batı'da Akdeniz'e açılan Kesep kapısı ise rejim güçlerinin denetiminde. Cerablus kapısı ise 2016 yılı Ağustos ayında başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DEAŞ'tan temizlenerek muhalif bölgelere katıldı.

SİLAH VE AKARYAKIT KAÇAKÇILIĞI
Sınır boyunca yaklaşık 600 kilometrelik alanı işgal eden PKK, hudut kapılarına yakın bölgelerde kazdığı tüneller ve yer altı bağlantı koridorları sayesinde insan, silah ve akaryakıt kaçakçılığı yapıyor. Beraberinde Avrupa ve Türkiye'den gelerek kamplarda eğitilen militanların da geçişi aynı tünellerden sağlanıyor. Örgüte ait tüneller silah, akaryakıt ve insan kaçakçılığında da aktif olarak kullanılıyor. 2016 yılına Kadar Avrupa'dan terör örgütüne katılan birçok militan, Ayn-el Arap, Kamışlı ve Afrin'de kurulan kamplarda eğitim gördü.

TİCARETİN YÜZDE 35'İ YAPILIYORDU
İşte sınırın Türkiye ve Suriye tarafında yer alan kapılar; Halen PKK'nın işgal altında tuttuğu gümrük kapılarından savaş öncesi Türkiye ve Suriye arasında gerçekleştirilen ticari alışveriş ve turistik ziyaretlerin yüzde 35'lik sağlamamaktaydı. Türkiye'nin PKK işgali ile durduğu kapılar şunlar:

1- İslahiye = Afrin Akbez
2- Mürşitpınar = Ayn El Arap
3- Akçakale = Tel Abyad
4- Ceylanpınar = Rasulayn
5- Şenyurt = Dırbesiye

Etiketler: ,
  • 06 Eylül 2017, Çarşamba 08:15

kalan karakter 1000

ado ado

busınır kapıları pkknın eline geçmememeli yoksa yanarız bizden haddinden fazla para alırlar birde bizi aylarca buralarda bekletirler buna çok dikkat etmeliyiz

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 06.09.2017 12:35
ado ado

şimdi bu kapılarımız para basıyor bu kapıları pkkyamı bırakacağız hayır pkkya bırakmayacağız türkmenlre bırakacağız buraların kontrolünü bir şekilde türkmenler kontrol edecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 06.09.2017 12:32
gökhan beyaz gökhan beyaz

eeeeeeyy Amerikaa , eeeeeeyy Amerikaa ,eeeeeeyy eeeyyy eyyyyyy :))

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 06.09.2017 11:35
Ramba Samba Ramba Samba

Nerde Okudugumu simdik hatirliyamadim Fakat cok Manidar bir Söz duydum gercekmi bilemem :Birinci Irak harbi sirasinda Kuzey Irakta Saddamdan kacarak Türkiye Sinirina gelen Yaşli bir Kürt artik Kürtmüdür Yezitmidir Deyyüsmüdür Mecusimidir Ermeni Suryani mi şöyle demiş: Araplar bizi istemiyor ,Ürdün Bizi istemiyor, Türkiye Bizi istemiyor Iran Bizi istemiyor Heralde Allah bizi istemiyor demiş Bunu söyle Okuyabiliriz ---> Hiyarim var diyene Tuzlugi kapip koşanlar Nerde bir Ihanet Ayaklanma HAIN kalkişma bunlari cogunlukta görebiliriz Kanaatimce LANETLENMIS OLDUKLARINN Bilinc altinin dişa vuruşuda diyebiliriz

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 06.09.2017 10:51
ihsan ihsan

esas savaş abd ile hala uyanmadınızmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 06.09.2017 09:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.