Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 02.08.2017 18:50
  • Son Güncelleme: 02.08.2017 18:54

oldu

Hava Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral getirildi.

Hasan Küçükakyüz Hava Kuvvetleri Komutanı oldu
Yüksek Askeri Şura toplantısı sonrası komuta kademesinden üç isim değişti. Orgeneral Yaşar Güler Kara Kuvvetleri Komutanlığına, Koramiral Adnan Özbal Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral ise oldu.

ORGENERAL HASAN KÜÇÜKAKYÜZ KİMDİR?
Hava Pilot Tümgeneral Hasan Küçükakyüz, 11 Kasım 1957'de Trabzon'un Of ilçesinde doğdu.

Yukarı Kışlacık İlkokulu, Şehit Ahmet Türkan Ortaokulu ve Of Lisesi'ni tamamlayarak 1974 yılında Hava Harp Okulu'na giren Küçükakyüz, 30 Ağustos 1978'de Harp Okulu'nu bitirerek teğmen rütbesiyle göreve başladı. 1978-1980 yıllarında 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığında pilotaj eğitiminin ardından 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığında harbe hazırlık eğitimini tamamlayan Küçükakyüz, 191'inci filo kol uçucusu olarak atandı.

1985-1987 yılları arasında Hava Harp Akademisindeki eğitimini tamamlayan Küçükakyüz, kurmay subay oldu. Hasan Küçükakyüz, 1987-1988 yılları arasında Hava Harp Okulu Öğrenci Bölük Komutanlığı, 1988-1990 yılları arasında 6'ncı Ana Jet Üs Komutanlığı eğitim subaylığı, 1990-1994 yılları arasında 8'inci Ana Jet Üs Komutanlığında 182'nci Filo Kol Komutanlığı Üs Eğitim Kısım Amirliği, 182'nci Filo Harekat Subaylığı görevlerinde bulundu.

1994 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun olan Küçükakyüz, 1994-1996 yılları arasında 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığında Üs Eğitim Kısım Amirliği, 1996-1997 yıllarında 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığında F-16 Öncel Filo Komutanlığı, 1997-2000 yılları arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Eğitim Daire Başkanlığında Uçuş Eğitim Subayı ve Uçuş Eğitim Şube Müdürlüğü, 2000-2002 yılları arasında 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı ve Harekat Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2002-2003 yıllarında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı, Plan Harekat Daire Başkanlığında Harekat Şube Müdürü olarak görev yaptı. 30 Ağustos 2003'te tuğgeneralliğe terfi ederek Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanlığı ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 2008'de tümgeneralliğe terfi ettirilen ve Hava Eğitim Komutanlığı komutan yardımcısı olarak atanan Küçükakyüz, 4 Mayıs 2009'dan bu yana Hava Harp Okulu Komutanı olarak görev yapıyor.

2012'de yapılan YAŞ toplantısında korgeneralliğe terfi eden Küçükakyüz, Hava Eğitim Komutanlığı görevini yürüttü. 30 Temmuz 2016'da orgeneralliğe terfi eden Küçükakyüz, bu tarihten itibaren Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı görevini yürütüyordu. Hasan Küçükakyüz, evli ve iki çocuk babası.

Küçükakyüz, FETÖ'nün darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz 2016'da, İstanbul'daki Moda Deniz Kulübü'nde Eskişehir Muharip Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Mehmet Şanver'in kızının düğününde, darbeciler tarafından derdest edilmişti.

HASAN KÜÇÜKAKYÜZ: ÖLMEYE HAZIR BİRİYİM
Korgeneral Küçükakyüz, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosundan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'ya müşteki sıfatıyla ifade vermişti. İfadesinde devleti, vatanı, milleti ve bayrağı için 42 yılını vermiş, ölmeye hazır biri olduğunu söylemişti.

Küçükakyüz, 14 Temmuz Perşembe günü Işıklar Askeri Hava Lisesinin İzmir'in Aliağa ilçesindeki kampına gidip incelemede bulunduğunu ve bunu da fotoğraflarla kanıtlayabileceğini belirterek, "Darbe girişiminden bir gün önce Yeşilköy Hava Harp Okulunda düzenlenen toplantıya katılmadım. O gün İzmir'deydim" demişti.

Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Şanver'in kızının, Moda Deniz Kulübü'ndeki düğününe katılmak üzere eşiyle beraber cuma günü İstanbul'a hareket ettiğini kaydeden Küçükakyüz, darbe gecesine ilişkin şunları anlatmıştı:

"Saat 22.30 gibi herkes aramaya başladı. Düğüne katılan komutanlar, telefonla bağlı birliklerine ulaşmaya çalıştı. O sırada MAK timi gelip, bizi koruyacaklarını söylediler. Karşı çıktık, yaptıklarının yanlış olduğunu söyledik. Kendime hakim olamayıp 'Ne yaptığınızı zannediyorsunuz?' diye bağırınca silahlar patladı, ellerimizi bağlayıp bizi aldılar. Benimle dokuz komutanı, helikoptere bindirdiler. Türk Silahlı Kuvvetlerine sızmış şerefsizler, Moda Deniz Kulübü'ndeki düğünde bizi aldıktan sonra İstanbul üzerinde 2-3 saat helikopterle döndürdü. Bu süreçte Maltepe, Kara Harp Okulu ve Yalova'ya inip tekrar kalktık. En sonunda Kara Harp Okulu'nda helikopterden indirdiler."


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.