;

'da aday gösterilecek

'da iktidardaki Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N) Partisinin, Navaz Şerif'in yerine yeni başbakan adayı olarak kardeşi, Pencap Eyalet Başbakanı 'i göstereceği bildirildi.

Pakistanda Şahbaz Şerif aday gösterilecek

Müslüman Birliği-Navaz Partisi Meclis Komitesi toplantısında alınan karara göre, Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı Şahid Hakan Abbasi'nin, 'in görevinden istifa edip, başbakanlık koltuğuna oturacağı zamana kadar geçici olarak başbakanlık görevini yürütmesi planlanıyor.

Şahbaz Şerif'in Pencap Eyalet Başbakanlığından istifa etmesinin ardından en az 45 gün içinde meclis tarafından seçilerek yeni başbakan olması bekleniyor.

Navaz Şerif'ten boşalan meclis koltuğu için yapılacak ara seçimin eylül başında yapılması öngörülüyor.

Yeni başbakan ve geçici başbakanın, 342 kişilik Ulusal Mecliste, koalisyon ortaklarıyla 209 koltuğa sahip PML-N'den seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Pakistan Anayasa Mahkemesi, 28 Temmuz'da, aile üyelerinden bazılarının Panama belgeleriyle ortaya çıkan yolsuzluk iddialarına karıştığı gerekçesiyle Başbakan Şerif'in görevden uzaklaştırılmasına karar vermişti. Ayrıca Maliye Bakanı Muhammed İshak Dar da görevden uzaklaştırılmıştı.

Mahkeme, "Pakistan Başbakanının parlamento ve mahkemeye karşı dürüst davranmadığını" belirterek, Şerif'in artık başbakanlık koltuğuna "layık olmadığını" bildirmişti. Mahkeme kararına göre, Şerif ömür boyu siyasetten men edilmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'LA İKİLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ
Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, abisi Navaz Şerif gibi defalarca Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ikili görüşmeler gerçekleştirmişti. Pakistan'a yönelik kirli operasyona karşı Şahbaz Şerif'in aday gösterilmesi küresel çeteye karşı önemli bir hamle olarak yorumlandı.

ŞAHBAZ ŞERİF KİMDİR?
Şahbaz Şerif, 23 Eylül 1951'de dünyaya geldi. Şerif, Lahor kentindeki Government College Üniversitesinde lisans eğitimini tamamladı.

Anayasa Mahkemesi tarafından görevden azledilen eski Başbakan Navaz Şerif'in kardeşi olan Şahbaz Şerif, 8 Haziran 2013'ten bu yana Pencap Eyalet Başbakanlığı görevini yürütüyor.

Şahbaz Şerif, 1980'li yıllarda ülkenin en büyük şirketlerinden İttifak Holding'in hızlı büyümesinde abisi Navaz Şerif ile birlikte önemli rol oynadı.

1988'de Pencap Eyalet Meclisine seçilen Şahbaz Şerif, 1990'da Ulusal Meclise girdi. 1993'te tekrar Pencap Eyalet Meclisine seçilen Şerif, 1997'de Pencap Eyalet Başbakanlığı görevine getirildi.

General Pervez Müşerref'in 1999'daki askeri darbesinin ardından dönemin başbakanı abisi Navaz Şerif ile birlikte 2007'ye kadar Suudi Arabistan'da yaşayan Şahbaz Şerif 2007'de Pakistan'a döndü.

Şahbaz Şerif, PML-N'nin 2008 genel seçimlerinde Pencap eyaletinde gösterdiği seçim başarısının ardından ikinci kez Pencap Eyalet Başbakanı oldu.

ŞAHİD HAKAN ABBASİ KİMDİR?
PML-N Partisinin önde gelen siyasilerinden Abbasi, 1958'de dünyaya geldi. ABD'deki California Üniversitesinde elektrik mühendisliği bölümünden mezun olan Abbasi, George Washington Üniversitesinde yüksek lisansını tamamladı.

1988 genel seçimlerinde ilk kez Ulusal Meclise seçilen Abbasi, 1997-1999 yılları arasında Pakistan Havayolları (PIA) Genel Müdürlüğüne getirildi.

Abbasi, General Pervez Müşerref'in 1999'da yaptığı askeri darbenin ardından tutuklandı ve 2 yıl hapis yattı.

2008'de Ticaret ve Savunma Üretimi Bakanlığı görevini yürüten Abbasi, 2013'ten bu yana Şerif hükümetinin Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev yapıyor.
Etiketler: ,
  • 29 Temmuz 2017, Cumartesi 18:26

kalan karakter 1000

KÜRT KÜRT

it sürüsü haçlıları yok etmek için birlik şart

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 30.07.2017 09:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.