;

ABD'den Türk Akımı'na sabotaj!

ABD Senatosu, 2014 yılından bu yana Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yönelik en sert ekonomik yaptırımları öngören yasayı oybirliği ile kabul etti. Başkan Donald Trump imzasına gönderilen yasa ile, inşaatına yeni başlanan Karadeniz geçişli “Türk Akımı” projesinin de tehlikeye girdiği Moskova’da konuşulmaya başlandı.

ABDden Türk Akımına sabotaj!

Amerikan Senatosu'nda 100 üzerinden 98 oyla kabul edilen Rusya, İran, K.Kore ekonomik yaptırım yasası Trump tarafından veto edilse bile bir ay sonra veto aşılarak yeniden önüne gelecek. Hürriyet'in haberine göre ana hedef olarak Moskova'yı alan yaptırımlar Rusya'daki enerji sektörüyle bankaları kapsıyor. Yasanın yürürlüğe girmesiyle yaptırım listesine giren Rus bankalarına açılan kredi süresi şimdiki 30-90 gün yerine 14 güne düşürülüyor. Dolayısıyla Rusya uluslararası para piyasası oyuncusu olmaktan tamamen çıkartılıyor.

TEHLİKE ÇANLARI
Yeni yaptırımlar Rusya enerji sektörünü de kökünden sarsacak maddeler içeriyor. Rusya'nın yüzde 33 katılım payı bulunan tüm petrol ve doğalgaz projeleri yaptırım kapsamına alınıyor. Bu projelere batıdan finansman ve teknik destek kesiliyor. Ayrıca Rusya'dan dünyaya açılan enerji boru hattı projelerine yılda 5 milyon dolar veya bir seferde 1 milyon dolardan fazla yatırım yapan özel ve tüzel kişilerin batıda kara listeye girmesi için yeterli şart sayılacak.

RusEnergy yöneticilerinden Mihail Krutihin proje için tehlike çanları çalmaya başladığını Vedomosti gazetesine yaptığı açıklamada dile getirerek, "Bilindiği üzere Rusya'dan Türkiye kıyılarına doğalgaz boru hattı bu işi yapabilen taşeron firma tarafından hayata geçiriliyor. Boru hattını döşeyen Allseas şirketi ABD yaptırımları kapsamına girmemek için işleri dondurma kararı alması söz konusu. Hatta Gazprom şirketinin kendisi Avrupa piyasasına bono sunumu yaparken böyle tehlikenin bulunduğunu itiraf etti. Dolayısıyla ABD'nin benimsediği ve yakında Trump tarafından imzalanarak yürürlüğe girecek yasa Rusya'nın Batı Avrupa istikametinde 'Kuzey Akım-2' projesiyle, güney Avrupa istikametinde 'Türk Akımı' inşaatını durdurabilecek maddeler içeriyor" şeklinde konuştu.

Türk Akımı'nda Karadeniz'den geçecek boru hattı Rusya'nın Anapa şehri açıklarında döşenmesine haziranda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla başlanmıştı.

RUSYA'DAN MİSİLLEME

REUTERS'in haberine göre Rusya, Amerikan yaptırımlarına karşılık olarak, bazı Amerikalı diplomatların bir ay içinde Rusya'yı terk etmelerini istedi ve ABD'nin bazı diplomatik mülklerine el koyacağını açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Putin ülkesinin şimdiye kadar ABD'ye sabır gösterdiğini, ancak bu ülkenin "kaba ve mantıksız" tavrına karşılık vermek zorunda kalacağını söyledi. Rusya dışişleri bakanlığı, ABD'nin Rusya'da bulunan diplomatik personel sayısını 1 Eylül'e kadar 455'e indirmek zorunda olduğunu bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Amerikalı diplomatların dinlenmek için kullandıkları Moskova dışındaki sayfiye evlerine ve Moskova'da bulunan bir büyükelçilik deposuna da 1 Ağustos'tan itibaren el koyulacağını duyurdu.

  • 29 Temmuz 2017, Cumartesi 11:38

kalan karakter 1000

Ayse Ayse

ABD tamamen Turk Dusmanidir ISRAIL'in emrinde oldugu muddetce.. Butun bu Yaptirimlar bunlarin iki yuzlu kirli planlaridir..

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 29.07.2017 17:22
OSMANLI OSMANLI

ABD ye dünya savaş açmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 29.07.2017 16:33
Mahmut Mahmut

Bizim ekonomik projelerimizi hedef alan ABD ye hak ettiği ders verilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır0
cevapla 29.07.2017 15:59
ABD YE DERS ABD YE DERS

A'dı B'atasıca D'evletlerine bir ders vermek gerekli,

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 29.07.2017 14:50
ali ali

MİNARİYİ ÇALAN KILIFINI HAZIRLIYOR ABD BATI RESMEN ÇEKİNMEDEN AÇIK AÇIK İNSAN HAKLARI DEMOKRASİ HUKUK KILIFLARYLA HER ALANDA KORSANLIK YAPTIRIYOR MAFYALIK YAPIYOR YAPTIRIYOR KISASLA KORSANLIKLA MAFYALIKLA KARŞILIK VERİLMELİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır0
cevapla 29.07.2017 11:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.