;

'dan sınır ötesi hava harekatı

Türk Silahlı Kuvvetlerince dün Avaşin-Basyan ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekatında 4 etkisiz hale getirildi. Bölücü terör örgütüne ait 7 barınma yeri, 4 silah mevzi, 11 mağara ve 2 doçka silahı imha edildi.

TSKdan sınır ötesi hava harekatı

, Avaşin-Basyan ve Zap bölgelerinde saldırı hazırlığı içerisinde olduğu tespit edilen 4 in etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

TSK'dan yapılan bilgilendirmede, 27 Temmuz 2017 günü Avaşin-Basyan ve Zap bölgelerinde hudut hattındaki karakol ve üs bölgelerine saldırı hazırlığı içerisinde olduğu keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 4 bölücü terör örgütü mensubunun Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile düzenlenen hava harekatı sonucunda etkisiz hale getirildiği bildirildi. Harekatta ayrıca bölgedeki teröristler tarafından kullanılan 7 barınma yeri, 4 silah mevzi, 11 mağara ve 2 Doçka silahının da imha edildiği kaydedildi. Görevlerini başarıyla icra eden savaş uçaklarının emniyetle üslerine döndüğü öğrenildi.

TSK KÖKLERİNİ KURUTUYOR
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bir hafta içinde gerçekleştirilen Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında biri sözde lider kadrosunda olmak üzere 55 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

TSK, yurt içinde bölücü terör örgütüne (BTÖ) karşı Teröristle Mücadele Harekatı, hudut hattında kaçakçılığın önlenmesi ve hudut güvenliğinin sağlanması ve Fırat Kalkanı Harekat bölgesine güvenliğin sağlanması, bölgede terör nedeniyle göç etmiş halkın geri dönüşünü sağlamak adına 20-27 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Buna göre, Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında; geçtiğimiz hafta içerisinde BTÖ'nün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan (özellikle Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Mardin, Erzurum, Batman, Van ve Siirt) illerinde teröristlerden temizlemek maksadıyla yürütülen operasyonlara taarruz anlayışıyla aralıksız devam edildi. Şırnak/Beytüşşebap - Merkez (Bestler Dereler, Cudi Dağı), Şırnak/Beytüşşebap - Faraşin Bölgesi, Hakkari/Yüksekova, Diyarbakır/Lice, Erzurum/Karayazı, Van/Gürpınar ve Bingöl/Solhan, Muş/Şenyayla bölgelerinde orta çaplı operasyonlar icra edildi.

"BİRİ SÖZDE LİDER KADROSUNDA OLMAK ÜZERE 55 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"
İcra edilen operasyonlarda; biri sözde lider kadroda olmak üzere (Murat Bazit (K) Ahmet Acar, sözde Ağrı Doğubayazıt Eli Köyü bölge sorumlusu, İran uyruklu Agir (K) Davut sözde Mazgirt sorumlusu) 55 terörist etkisiz hale getirilirken, 19 adet piyade tüfeği, 1 adet makineli tüfek, 1 adet Kannas keskin nişancı tüfeği olmak üzere toplam 21 adet silah ile 20 kg tahrip kalıbı (TNT), 2 bin 773 kg amonyum nitrat, 1 adet roketatar sevk fişeği, 54 adet el bombası, 2 adet mayın, 234 adet fünye, 35 adet tüp, bin 495 adedi Biksi makineli tüfek mühimmatı olmak üzere yaklaşık 2 bin 989 adet hafif silah mühimmatı, 2 adet gece görüş dürbünü, 25 adet telsiz, 45 adet şarjör ve çok miktarda el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanılan kablo ele geçirildi.

"BOMBA YÜKLÜ ARAÇ EYLEMİNE KULLANILACAĞI İSTİHBARATI ALINAN BİR ARAÇ İMHA EDİLDİ"
Bilgilendirmede 45 adet EYP'nin tespit edilerek imha edildiği vurgulanarak, teröristler tarafından kullanılan 18 sığınak, barınak, mağara ve deponun da bulunarak kullanılamaz hale getirildiği, Van/Gürpınar/Çalyan Gölü bölgesi yakınlarında bomba yüklü araç eylemlerinde kullanılacağı istihbaratı alınan bir aracın da ele geçirilerek ve imha edildiği aktarıldı.

"7 BİN 100 ADET KÖK KENEVİRİ, 50 KG UYUŞTURUCU, 15 BİN 560 PAKET KAÇAK SİGARA ELE GEÇİRİLDİ"
BTÖ'nün en önemli finansal kaynaklarından olan uyuşturucu ticareti ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 7 bin 100 adet kök keneviri, 50 kg uyuşturucu, 15 bin 560 paket kaçak sigara ele geçirildi, etkili hudut denetim ve kontrolleri sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 4 bin 26 kişi yakalandı. Bir hafta boyunca gerçekleştirilen operasyonlarda 1 asker şehit oldu, 6 asker yaralandı.

"AZAZ-CERABLUS ARASINDA BULUNAN TOPLAM 243 MESKUN MAHAL VE 2 BİN 15 KİLOMETREKARELİK ALAN KONTROL ALTINA ALINDI"
Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekat kapsamında; hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla icra edilmekte olan harekatta, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskun mahal ve 2 bin15 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.

Etiketler: ,
  • 28 Temmuz 2017, Cuma 08:21

kalan karakter 1000

Mehdi Mehdi

Maşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 28.07.2017 10:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.